Portakal Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Portakal Dondurucuda Nasıl Saklanır?
25 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.378 kez okundu.

Tam bir vitamin deposu olan ve oldukça da lezzetli bir meyve olan portakal, yıl boyunca düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Ancak yaz aylarında taze portakal bulmak mümkün olmadığı için kışın alınan portakallar, derin dondurucuda saklanabilir ve yaz aylarında da bol bol tüketilebilir. Ancak portakal saklarken bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Portakalın Dondurucuda Saklanması

  • İlk olarak, derin dondurucuda muhafaza edilecek olan portakalların seçilme aşamasına dikkat edilmelidir. Saklanacak olan portakallar, rengi parlak ve çok yumuşak olmayan portakallardan seçilmelidir. Ezilmiş ya da kokusu çürümeye yüz tutmuş portakallar saklamaya uygun değildir.
  • Saklama öncesinde, portakalların su ile temasından kaçınılmalıdır. Bunun yanında saklanacak olan portakalların kesilmemesi, kabuğunun soyulmaması da gerekir. Bunlar saklama süresinin kısalmasına yol açar. Bütün halindeki portakallar, dondurucuda çok daha uzun bir süre muhafaza esilebilecektir.
  • Portakallar, güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ayıca bulundukları oda da kesinlikle sıcak olmamalıdır. Dondurucuya koymadan, normal bir oda sıcaklığında portakallar iki üç gün dayanabilirler.
  • Portakallar normal buzdolabında muhafaza edilirken, delikli bir saklama kabının tercih edilmesi önemlidir. Bu sayede portakallar iki haftaya kadar tazeliğini koruyacaktır.
  • Dilimli olarak derin dondurucuda saklanmak istenen portakallar ise sıvı şekilde hazırlanmalıdır. Bunun için sıcak suya şeker ve portakal dilimleri eklenerek kaynatılır, şişelere doldurulur. Henüz soğumadan şişelerin ağzı kapatılır ve böylece vakumlanması sağlanır. Bu şekilde hazırlanan portakal şerbeti, 12 aya kadar tüketilebilecektir.

Dilimlenerek saklanmak istenen portakallar, birkaç gün içinde tüketilmeye uygundur. Bunun için portakalların kabuğu soyulur ve daha sonra her biri dilimlerine ayrılır. Bekletmeden vakumlu poşetlere konan portakalların havası alınır, bu şekilde hazırlanan portakallar beş güne kadar buzdolabında muhafaza edilebilir.

Yaz aylarında kek ve pastalarda süsleme ya da malzeme olarak kullanılmak üzere portakal kabukları da saklanabilmektedir. Bunun için iyice yıkanan portakalların kabukları rendelenir, tek kullanımlık olarak buzdolabı poşetlerine bu kabuklar paylaştırılır. Daha sonra havası alınarak derin dondurucuya atılır. Böylece her bir poşet farklı bir pasta ya da kek için kullanılabilir.

Portakal Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhafaza edilmek üzere portakal seçme aşaması da oldukça önemlidir. Sert, sulu ve parlak renkli portakallar satın alınmalıdır. Ayrıca ağır ve güzel kokulu olmalarına da dikkat edilmelidir. Portakalı yıkamak, onun direncini düşürecek ve bozulmasını hızlandıracaktır. Bu nedenle portakallar kullanılacağı zaman yıkanmalıdır. Portakallar doğrudan güneş ışığı görmemeli ve mümkünse oda sıcaklığında saklanmamalıdır. Soymadan önce portakalları soğuk suda yıkamak, portakalın daha sulu olmasını sağlar.

Her ne kadar yaz aylarında portakal tüketmek de derin dondurucular sayesinde mümkün olsa da, her meyve ve sebzenin mevsiminde tüketilmesinin sağlık açısından çok daha yararlı olduğu unutulmamalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git