Bilgi Yeriniz

Plastik Tarak Nasıl Temizlenir?

03.07.2018
1.836
Plastik Tarak Nasıl Temizlenir?

Saç bakımında tarak, kadın içinde erkek için de tarak önemli bir yer kaplamaktadır hayatımızda. Genelde çantada taşınabilirliğinden dolayı plastik tarak çokça tercih edilmektedir. Saç bakımı bu kadar önemli olduğundan tarakların temizliği de yine önemli bir detaydır. Genelde çok fazla dikkat edilmemesinin sebebi tarağın çabucak temizlenebiliyor oluşudur. Fakat yine de dikkat etmek gerekmektedir çünkü saç ile ilgili hastalıklarda vardır ve özenli bakım yapılmadığında çok nadirde olsa tehdit oluşturabilmektedir.

Plastik Tarak Nasıl Temizlenir?

 

Tarak temizliklerinde yapılması gereken ilk işlem, tarağın üzerinde bulunan saçları temizlemeniz gerekmektedir. Tarağınızı saçlardan temizledikten sonra temizleme işlemine geçebilirsiniz.

1-)Sirke İle Temizlik

Saç derimiz aslında oldukça hassastır. Tarak ise saç derimize kadar değebildiğinden temizliği için kullandığımız malzemeler de oldukça önemli oluyor. Tarak temizliğinde en çok tercih edilmesi gereken malzeme kesinlikle sirke olmalıdır. Sirkenin yemeklerde kullanılmasının yanında doğal temizleyici özelliği olduğundan 2-3 ayda bir kez sirkeli su içinde tarakları 1 saat kadar bekletip bol su ile durulamak, hijyeni sağlamanıza yardımcı olacaktır.

2-)Bebek Şampuanları

Bebekler için kullanılan şampuanlarda yine taraklar için iyi bir temizleyici görevi görmektedir. Hazırladığınız çok sıcak olmayan suya bir miktar bebek şampuanı ekleyip suyun köpürmesini sağlayın. Bu suyun içinde öncelikle bir süre tarağınızı bekletmeniz gerekmektedir. Beklettikten sonra ise temiz bir sünger yardımıyla taraklarınızı yıkayıp bol su ile durulayabilirsiniz.

Tarak Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

  • Tarağınızı yeni almışsanız muhakkak kullanmadan önce yukarıdaki işlemlerden birini kullanarak kesinlikle temizlemeniz gerekmektedir.
  • Tarak, her ne kadar çok fazla dikkat edilmese de aslında kişisel bir eşyadır. Tarağınızı başka biriyle ortak olarak kullanmamanız gerekmektedir.
  • Kullandığınız tarağınızı biraz önce de söylediğimiz gibi 1 – 3 ayda bir muhakkak temizlemeniz gerekmektedir.

Neden Ortak Tarak Kullanılmamalıdır?

Vücudumuzda olan bir rahatsızlık aslında dikkat edilmediğinde zamanla vücutta başka bir yeri de etkileyebilir. Örnek vermek gerekirse, hızlı yemek yediğinizde şişkinlik yapar, gaz sancısı da yapabilir ve bu sancı nefes almanızı etkileyebilir ya da sırt ağrısına kadar sebep olabilmektedir. Deri rahatsızlıkları da böyledir. Kol derimizde meydana gelebilecek bir rahatsızlık saç derimizde de belirebilmektedir. Ortak tarak kullanmamak bu yüzden oldukça önemlidir.

Bir başkasının derisinde belki kendisinin bile farkında olmadığı bir rahatsızlık, deride kaşınma, kanama buna bağlı olarak saç dökülmesi meydana gelebilmektedir. Belki o kişiyi bu rahatsızlık çok etkilemiyor bile olsa kişiden kişiye bağlı olarak sizde daha farklı sonuçlar meydana gelebilmektedir. Riske atmamak adına, ortak tarak kullanmamaya mümkün olduğunca dikkat etmeniz gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.