Bilgi Yeriniz

Pekmezin Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

07.06.2018
6.752
Pekmezin Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Pekmez, toplumumuzda sıkça tüketilen sağlık açısından da önemli yararları bulunan besin maddelerinin başında gelmektedir. En fazla üzüm ve dut pekmezi tüketildiği de bilinmektedir. Pekmez farklı gıda maddeleri ile birlikte ya da tek başında da tüketilebilmektedir.

Hem lezzetli hem de son derece faydalı olan pekmezin, kimyasal maddelere maruz kalmadan, doğal yollarla üretilmesi gerekir. Ancak yapım aşaması oldukça zahmetlidir ve bu da hazır pekmez piyasasının oluşmasına zemin hazırlamıştır. Buna ek olarak bazı kişiler tarafından tamamen maddi kazanç elde etmek uğruna sahte pekmez yapımı da son yıllarda ortaya çıkmış can sıkıcı bir durum halini almıştır. Bu nedenle de satın alınması sırasında pekmezin iyi tanınması ve çok dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunları söz konusu olabilir.

Sahte Pekmezin Anlaşılması

Sahte pekmez üretimi sırasında, kıvamın ve rengin gerçek pekmeze benzetilebilmesi için bazı maddeler kullanılmakta, bunlar da sağlık açısından bir tehdit unsuru haline gelmektedir. Aynı zamanda sağlık açısından tehlikeli olmasının nedeni, bu sahte pekmezlerin saklanma koşullarıdır. Son derece sağlıksız mecralarda üretilen ve saklanan pekmezlerden uzak durabilmek çok önemlidir.

Bütün bu bilgiler ışığında, yapılması gereken gerçek sağlıklı pekmez ile sahtesini ayırt etmeyi iyi bilmek ve kesinlikle güvenilir yerlerden pekmez satın almaktır. Sahte pekmezin anlaşılabileceği bazı noktalara aşağıda yer verilmiştir. Bu noktaların dikkate alınması halinde hatalı olarak sahte pekmez alımı en aza indirilecek ve sağlık da tehdit altına girmeyecektir.

Sahte Pekmezi Anlama Yöntemleri Nelerdir?

  • Sahte ve gerçek pekmez arasında bariz bir tat farklı bulunmaktadır. Her ne kadar farklı malzeme ya da meyvelerden pekmez üretimi sağlansa da gerçek pekmezde tat çok değişmez. Ancak sahte pekmezde önemli bir fark bulunur. Dut pekmezi çok daha kekremi bir tada sahiptir, bunun yanı sıra üzüm pekmezi çok daha keskin bir tattadır.
  • Pekmezin sahte olup olmadığı, kıvamına bakılarak da anlaşılabilmektedir. Ancak bu noktada dikkatli olunması gerekir, çünkü yalnızca kıvamdan pekmezin sahteliği net olarak anlaşılamaz. Evde doğal yollarla üretilen gerçek pekmezi uzun bir süre boyunca kullanılmadığında ya da olması gereken süre boyunca kaynatılmadığında çok daha sıvı bir kıvama sahip olabilmektedir. Bu durumu üzümün ya da dutun cinsi de etkileyebilmektedir. Bazı üzüm pekmezleri çok uzun süre boyunca kaynatılsa bile tam kıvam almaz ve koyulaşmayabilir. Dut pekmezi ise aksine, çok koyu bir kıvama sahiptir. Hazır pekmezler ise çok daha sıvı bir kıvamdadır, yine de dikkatle incelemek ve daha sonra satın almak en önemlisidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.