Patlıcan Karası Elden Nasıl Çıkar?

Patlıcan Karası Elden Nasıl Çıkar?
16 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 3.949 kez okundu.

Her ne kadar çoğumuz sebze sevmediğimizi kabul etmesek de ülkemizin meşhur mutfağından çıkan çoğu yemekte sebze olması aslında bir mesaj veriyor. Sebzeleri seviyoruz ve onlar olmadan aynı tadı almayacağımızı biliyoruz. Bu vazgeçemediğimiz sebzelerden biri de patlıcandır. Hem uygun fiyatı hem de her yemekte kullanılabilmesiyle çarşıdan pazardan almadan dönmediğimiz kullanışlı ve lezzetli bir sebze.

Bu sebzenin çok kullanıldığı doğrudur fakat patlıcanlı yemek yapmadan önce hep durup bir düşünürüz. “Acaba ardından elime geçen karayı çıkarabilecek miyim?” sorusu zihnimizin gerilerinde yankılanıp durur. Öyle anlarda yemek yapmak işkence gibi bile gelebilir. Hatta patlıcan almaktan bile vazgeçirebilir. Fakat ellerinize geçen karayı artık uzun uzun dert etmenize gerek yok. Çünkü patlıcan karasını elinizden çıkarmanın yollarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Patlıcan Karasını Elden Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Limon Kabuğu ve Tuz Kullanarak Patlıcan Karasını Çıkarmak

Her ne kadar görüntüsü yüzünden patlıcan karasının derinizin içine işlemiş olduğunu düşünseniz bile durum o kadar dramatik değildir. Çünkü evinizde bulabileceğiniz iki malzemeyle bu lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Bunun için limon kabuğu ve tuza ihtiyacınız olacak. Öncelikle tuzu limon kabuğunun üzerine dökün ardından limon kabuğuyla elinizin leke olan yerlerini ovalayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz. Eğer lekenin tamamı geçmediyse, aynı işlemi tekrar uygulayın.

2-)Limon suyu, Oksijenli Su ve Nişastayla Patlıcan Karasını Çıkarmak

Patlıcan karasını elden çıkarmanın tabii ki de sadece bir yolu yok. Böyle bir leke söz konusu olduğunda çözümün yolu limon suyu, oksijenli su ve nişastadan geçiyor. Evet, yan yana söyleyince garip geldiğiniz biliyoruz fakat oldukça işe yarar bir yöntem olduğundan emin olabilirsiniz. Öncelikle bir limonun suyunu derin bir kaseye sıkın.

Ardından birer yemek kaşığı oksijenli su ve nişastayı aynı kaba boşaltın ve karıştırın. Hazırladığınız bu karışımla ellerinizi ovalayın. İyice ovaladıktan sonra ılık suyla yıkayın. Leke hala çıkmamışsa, aynı işlemi tekrar edebilirsiniz.

Tüm bu önerileri günlük hayatınızda ellerinizde siyah lekelerle gezmemeniz için veriyoruz. Fakat aslında yapılabilecek en iyi şeylerden biri lekenin zamanla geçmesini beklemektir. Eğer bu sizin için çok önemli değilse, lekeyi zamana bırakabilirsiniz. Eninde sonunda yok olacaktır.

Diğer önemli bir nokta eğer elleriniz bu işlemler sırasında zarar görmüşse ya da hassaslaşmışsa bir nemlendirici veya merhem kullanmanız önem arz etmektedir.

NOT: Eğer bu durumun devamlı bir sorun haline gelmesini istemiyorsanız, patlıcanlı bir yemek yaparken eldiven kullanabilirsiniz. Böylece elinizi temizlemek için bu kadar çok işlem uygulamak zorunda kalmazsınız ve elleriniz yıpranmaz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git