Bilgi Yeriniz

Parfüm Kalıcılığı Nasıl Anlaşılır?

Genel
08.06.2018
1.952
Parfüm Kalıcılığı Nasıl Anlaşılır?

Parfüm, günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan bir kozmetik ürünü olup, kişilerle karakteristik olarak da bütünleşmektedir. Bir kişi uzun bir süre aynı kokuyu kullanmaya devam ettiğinde bu koku artık bir hafıza oluşturmakta ve bu kişinin çevresine, bu kişiyi anımsatmaktadır. Elbette bu durum parfümün kalıcı olması ile doğrudan ilişkilidir.

Doğru Parfüm Seçimi

Kokular oldukça değişken bir yapıya sahip olduğu için seçim aşaması bir hayli zorlayıcı olabilmektedir.

  • İlk olarak denenecek olan parfüm, bir kâğıda 15 santimetre mesafeden sıkılır ve 30 saniye kadar tene yerleşmesi beklenir. Bu sayede aynı zamanda parfümün içinde bulunan alkol de büyük oranda uçacaktır.
  • Parfüm sıkılmış olan parfümün koklanması sırasında kâğıdın burna çok fazla yaklaşmamasına özen gösterilmelidir, aksi halde diğer parfüm kokuları fark edilemeyecektir.
  • Kokunun sıkıldığı kâğıt gün boyu muhafaza edilmelidir, bu sayede gün içinde farklı zamanlarda koklanarak kokudaki değişimler ya da kalıcılık durumu fark edilebilir.
  • Cilt üzerinde parfüm denerken ise mutlaka kuruması beklenmelidir, aksi halde parfümün kokusu ağır ve daha kötüsü yanıltıcı olabilir.
  • Yeni bir kokudan önce biraz açık havada burnu dinlendirmek, bir başka kokunun daha kolay alınmasını sağlayacaktır.

Parfümün Kalıcılığı

Parfümdeki kalıcılık, daha çok tenden ziyade parfümün içinde bulunan esans yoğunluğu ile ilişkilidir. İçerisinde % 20 ve % 40 arası bir esans yoğunluğu bulunan bir parfüm, 8 saate kadar kalıcı olabilmektedir. Cildin yağlı olması durumunda, parfümün kalıcılığı çok daha fazla olacaktır, hassas ciltlerde ise daha az kalıcı parfümlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Parfümün kalıcılığının artırılabilmesi için;

  • Parfüm sıkılacak olan bölgelere kokusu olmayan bir nemlendirici sürülebilir.
  • Parfüm rastgele değil, bilinçli şekilde sıkıldığında da kalıcılığı artacaktır. Bunun için kan dolaşımının yoğun şekilde devam ettiği bölgelere parfümün sıkılması gerekir. Bu bölgeler arasında bileklerin iç kısmı, kulağın hemen altı ve boyun arasındaki bölge uygundur.
  • Kokunun saçlarda da kalması için tarağa parfüm sıkılması ve bu şekilde saçların taranması olumlu sonuç vermektedir.

Parfüm Kalitesi

Bilindiği gibi günümüzde piyasada birçok parfüm çeşidi, birçok fiyat aralığında satışa sunulmaktadır. Bu da cilt için zararlı olabilecek sahte parfüm satışına ne yazık ki imkan vermektedir. Bir parfümün sahte olduğu bazı yöntemlerle anlaşılabilmektedir. Özelikle orijinali bilinen bir parfüm, sahte olduğu şüphelenilen parfümle kutu ya da şişe rengi kıyaslanarak kontrol edilmelidir. Orijinal ürünlerin ambalajlarında baskı hatası bulunmaz ve şişeleri de her bakımdan kusursuzdur.

Buna ek olarak orijinal olan parfümlerin üzerinde mutlaka seri numarası bulunur. Tüm bunlara ek olarak, olması gereken fiyatın çok aşağısında satışa sunulan parfümlerin de orijinalliğinden mutlaka şüphe duyulması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.