Bilgi Yeriniz

Paça Çorbası Kokusu Nasıl Giderilir?

14.08.2018
5.970
Paça Çorbası Kokusu Nasıl Giderilir?

Paça çorbası büyükçe bir kitlenin severek tükettiği, temini ve yapımı meşakkatli, yoğun bir kokuya sahip olduğu için tüketilirken sevmeyen kişiler tarafından da oldukça rahatsız edici bir çorba çeşididir.

Paça çorbası tutkunları genellikle bu tür sakatatların bir arada olduğu çorbacıları yoğun uğrak yerleri haline getirirler. Severek yenen sıkça yemek için gidilen paça çorbasını evde yapımı da çok tercih edilmez. Paça çorbasının yapımı genellikle ellere ve eve sinen, dağılan yoğun koku sebebiyle evde yapılması tercih edilmez. Evde pişirilen paça çorbası afiyetle tüketildikten sonra ellerdeki ve evdeki kokunun giderilme yöntemleri aranır. Bu esnada paçanın pişirilmeden önceki temizliği de oldukça önemlidir.

Paça Nasıl Temizlenir?

Paça özellikle küçükbaş hayvanların ayak kısımlarından oluşur. Paça çorbasını yapmadan önce paçalar şöyle temizlenmelidir;

  • Paçanın kıllarını ateş veya ocak üzerinde ütülenmeli ve tırtıklı bir bıçak yardımı ile tersine olacak şekilde kazınmalıdır.
  • Kıllarını kazıma işleminden sonra paça iyice kaynatılmalıdır. Kaynayan paçaların kanı ve derisi üzerindeki parçaları kendini bırakacak ve çıkan artıkların birçoğu suyun üzerine birikecektir. Kaşık veya kepçe ile bu artıkları sıyırarak alın ve sonrasında paçaları tencereden çıkartın. Bu işlemlerden sonra paçaları doğrayarak çorba yapmaya başlayabilirsiniz.

Ellere Sinen Paça Kokusu Nasıl Giderilir?

Paçanın kıllarını kazıma esnasında ellere paçanın kötü kokusu siner. Bu kokuyu önlemek için bu işlemi eldivenle yapabilirsiniz. Ancak eldivenle yemek yapmayı sevmiyorsanız, bu kokunun ellerine sinmesinin önüne geçemezsiniz. Bu işlemden sonra artık ellerinizdeki kokuyu nasıl gidereceğinizi düşünmelisiniz. Bunun için en bilinen yöntem ve tüm kötü kokuların düşmanı olan karbonattır. Ellerinizi biraz ıslattıktan sonra bir miktar karbonatı ellerine alınız. Ellerinize aldığınız karbonatı ellerinizi ovuşturarak tüm elinize yayınız. Bu işlemi istediğiniz kadar sürdürebilir ve tekrarlayabilirsiniz.

Yine aynı şekilde asidik özelliği ile hem leke çıkarıcı, temizleyici hem de koku giderici ve hoş kokuları sağlayan limon ile de aynı işlemi uygulayarak ellerinize sinen paça kokusundan kurtulabilirsiniz.

Eve Sinen Paça Kokusu Nasıl Giderilir?

Paça çorbasını pişirme esnasında, her yemeğin pişmesinde olduğu gibi kokular etrafa yayılır. Ancak maalesef paça çorbası sevilerek tüketilmesine rağmen bu yayılan koku çoğu insanı fazlasıyla rahatsız eder. Bu kokuyu olabildiğince eve yaymaktan kaçınarak önleyebilirsiniz. Mutfak kapısını kapatarak ve mutfağı güzelce havalandırarak kokuyu dışarı atabilirsiniz. Ancak eve sinen kokuyu giderebilmek için sirkeli bir suyla evinizi vileda yapabilirsiniz.

Yine kokuları içine çekme ve hapsetme özelliğine sahip sütü de ağzı açık bir şekilde bir bardağa koyarak da mutfağınızda ve dilediğiniz odalarda bekletebilirsiniz. Süt paça kokusunu içine hapsedecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.