Okul Çantası Nasıl Temizlenir?

Okul Çantası Nasıl Temizlenir?
28 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.029 kez okundu.

Okul hayatımızda çok önemli bir yeri olan okul çantaları, belli aralıklarla temizlenmesi gereken, her gün kullanıldığı için kolaylıkla kirlenen bir malzemedir. Okul çantaları sıkça her tür zemine bırakıldığı ve birçok yere temas ettiği için çok çabuk kirlenir ve hijyenik olmaktan uzaklaşır. Temiz görünse de birçok mikrop artık çanta üzerinde yuva yapmış durumdadır. Bu nedenle mutlaka okul çantası temizliği düzenli bir biçimde yapılmalıdır.

Okul çantalarının temizliği esasında son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar dışında yıkama işlemi kısa sürede gerçekleştirilebilir.

Okul Çantası Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Kumaş Türü Analizi

Okul çantasının yıkanmasından önce kumaş türü çok iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Doğru ve etkili bir temizlik için bu aşama oldukça önemlidir. Çantada kullanılmış olan kumaşın cinsine ve yapısına uygun olarak deterjan ve yıkama özellikleri değişiklik göstermektedir. Çanta kumaşının kaç derecede nasıl yıkanması gerektiği gibi detaylar çantanın iç kısmında yer alan etiketine bakılarak da öğrenilebilir.

2-)Çantanın Yıkanması

1-)Elde Yıkama

Çanta elde yıkanacaksa kumaş türü çok da büyük bir öneme sahip değildir. Elde yıkama makinede yıkamaya göre daha zahmetli bir işlem olarak görüldüğü için pek tercih edilmese de, çantanın kirlerinden arındırılması için etkili bir yıkama yöntemi olduğu da bilinmelidir.

  • İlk olarak çantayı alacak büyüklükte bir kova ya da leğene su doldurulur.
  • Hazırlanan suyun içine bir miktar beyaz sabun atılır. Beyaz kalıp sabun da aynı işlevi görecektir.
  • Çanta tamamen suyla ıslatıldıktan sonra bu şekilde bir süre bekletilmelidir. Bekleme sonrasında çantanın kumaşına işlemiş olan kirler yumuşayacaktır.
  • Bekleme süresi sona erdikten sonra, çanta iyice çitilenerek yıkanmalıdır. Daha sonra rüzgarlı bir balkona ya da çamaşır ipine serilerek çantanın iyice kuruması sağlanmalıdır.

2-)Çamaşır Makinesinde Yıkama:

Çok daha kısa bir süre içinde okul çantasının yıkanıp temizlenmesini sağlayan çamaşır makinesi, aynı zanda acil durumlarda da tercih edilebilmektedir. Ancak çamaşır makinesine atılacak olan çantanın kumaş özellikleri çok önemlidir. Makineye atılacak olan çantalar polyester ya da bez ise sorun çıkmaz ancak yine de çantanın makinede yıkanması sırasında suyun sıcaklığı da çok fazla olmamalıdır.

Maksimum 30 derecede yıkanması gereken çantalar, devrin yüksek olması halinde şekil deformasyonuna uğrayabilir. Bu durum ise kalıcı bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle hem sıkma işleminin düşük devirde yapılması hem de kullanılan su sıcaklığının en fazla 30 derece olmasına özen gösterilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git