Bilgi Yeriniz

Pastel Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

22.05.2018
1.625
Pastel Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

​İlkokuldan üniversite yıllarına dek gördüğümüz resim derslerinin yapı taşlarından birisi pastel boyalardır. Guaj boya, sulu boya gibi tekniklere kara kalem çalışmalarına henüz hiç girişilmemişken, pastel boya ile resimler yapmaya çalışırız.

​Pastel boyayı herkes bilir ve okul yıllarında illa ki kullanmıştır ancak pastel boya pek de hafife alınacak bir boya türü değildir ve onun da doğru kullanım teknikleri, püf noktaları vardır.

Pastel Boya ile Resim Yapmanın Püf Noktaları

  • ​Öncelikle, boyama yapılacak kağıdın pastel boyama yapabilmek için uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu işlemi karbon kağıdı ile yapabilirsiniz.
  • ​Kağıdınız hazırsa, ikinci dikkat etmeniz gereken şey pastel boyanızın kalitesi olacaktır. Kimi pastel boyalarda boyama sonrası renk değişimi görülebilmektedir.
  • ​Üçüncü husus; pastel boyama yaparken boyayı kesinlikle dik değil, yatay tutarak kullanmaktır.
  • ​Pastel boyama yaparken çizilen ya da boyanan şey her neyse, ona göre bir teknik bulunur. Örneğin, bir gökyüzü yapılıyorsa, pastel boya yukarda da söylendiği şekilde yatay tutulur, sağa sola hareket ettirilerek gökyüzü boyanır. Bir ağacın yapraklarını resmediyorsanız, boya ile çivi çakarmışçasına kağıda nokta nokta vuruşlar yapılır. Bazı bölgelerde koyu renk istiyorsanız, baş parmağınız ile boyayı iyice yayarsınız. Tüm bunları yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey ise acele etmemektir. Pastel boya diğer boyalara göre daha mat ve yoğun bir dokuya sahip olduğu için kağıdınızın yırtılmasına sebep olabilir.
  • ​Pastel boya ile resim yaparken, öncelikle açık renkleri kullanmaya özen gösterin. Çünkü açık renkler koyulaştırılabilir fakat koyu renkleri açmak mümkün değildir.
  • Pastel boyamada keskin renk geçişleri yaratmak istiyorsanız, beyaz rengini kullanmalısınız.

Pastel Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

​​Henüz resim dersinden bihaberken, küçücükken ailemizin bize bir şeyler karalamak için alacağı boya türü pastel boyadır. Çocuklar ellerine geçirdikleri pastel boya ile heyecanla bir şeyler çizmek isterler ve bu esnada evin her yerinde pastel boya lekeleri ile karşılaşmamıza sebep olabilirler. Pastel boya da yumuşak sürümde ve kolay dağılabilir bir boya olduğu için pastel boya lekeleri kaçınılmaz son olabiliyor. Peki nasıl kurtuluruz pastel boya lekelerinden?

  • Fazlalığı Almak: İlk yapacağınız adım, pastel boya lekesinin olduğu bölgeden fazla miktarı almak. Bu işlemi yaparken yüzeye zarar vermemeye özen gösterin, gerekirse maket bıçağı ya da kahvaltı bıçağı gibi araçlar yardımı ile fazlalığı alabilirsiniz.
  • Arap Sabunu: Yapmanız gereken şey, arap sabununu iyice köpürtmek. Ardından yumuşak ve pamuklu bir bez yardımı ile ve arap sabunu ile lekeli bölgeyi dağıtmamaya dikkat ederek silmek. Daha sonra ılık sudan geçirdiğiniz bir bez yardımıyla da silmeniz gerekir. Bu yöntem koltuk döşemelerinde ve halılardaki pastel boya lekeleri için daha çok etkilidir.
  • Leke Çıkarıcı: Leke çıkarıcılar, özellikle açık renk yerlerdeki pastel boya lekeleri için kullanılabilirler. Kullanılacak deterjan, lekenin büyüklüğüne bağlıdır. Bu noktada, lekenin daha fazla yayılmamasına dikkat etmek gerekir.

NOT: Pastel boya lekesinin en doğru, hızlı ve zararsız şekilde çıkmasını istiyorsanız, kuru temizlemeye de başvurabilirsiniz. Biraz daha masraflı olsa da, oldukça pratik ve etkili bir seçenek olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.