Bilgi Yeriniz

Odadaki Rakı Kokusu Nasıl Giderilir?

07.05.2018
10.186
Odadaki Rakı Kokusu Nasıl Giderilir?

Genellikle tadı sevilse de kokusu rahatsız edici bir içki türü olan rakı, oldukça yoğundur ve içilen yerden kolaylıkla da gitmez. Bu koku, rakının içinde bulunan anasondan kaynaklanmaktadır. Anason kokusu şişe açıldığı andan itibaren ortama yayılır ve bir süre sonra rahatsız edici ağır bir koku haline gelir. Bir de rakı içilen ortamın havalandırılmaması, kokunun iyice eşyalara sinmesine yol açar.

Odaya veya bir ortama sinen rakı kokusunun bastırılması ya da tamamen ortadan kaldırılabilmesi için uygulanabilecek bazı yöntemlere aşağıda yer verilmiştir. Bu yöntemde doğru şekilde uygulandığında rakı kokusundan kurtulmak oldukça kolay ve pratik bir şekilde gerçekleşecektir.

Odadaki Rakı Kokusunu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Yapılması Gereken Temel İşlem: Havalandırma

  • İlk olarak, rakı kokusunun odadan çıkarılması için, odanın iyiden iyiye havalandırılması gerekmektedir. Odada hava sirkülasyonu oluşması sağlanmalı ve rakı kokusunun büyük oranda ortadan kalkmaktadır.
  • Eğer çok fazla miktarda rakı kokusu varsa, yalnızca havalandırma yöntemi ile odadan çıkmayabilir. Ancak diğer tüm işlemler uygulanmadan önce mutlaka havalandırma işlemi yapılmalı ve daha sonra diğer yöntemler denenmelidir.

2-)Sirkeli Su Kullanımı

Rakı kokusunun giderilmesinde, oldukça işe yarayan bir yöntem olan sirkeli su kullanımı hem sonuç vermesi hem de masraflı olmaması bakımından uygulamaya uygundur. Sirke, çok iyi bir temizleyici olduğu gibi, aynı zamanda kokuların bastırılmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Bir kova su içine bir bardak sirke eklenerek bu karışımla döşemelerin silinmesi, aynı zamanda odada bulunan bazı kokuyu hapseden kumaş türü eşyaların da silinmesi işe yarayacak bir yöntemdir. Rakı dökülmüş ise ve koku bu nedenle ortaya çıkmış ise döşemelerin silinmesi mutlaka gerekli bir işlemdir.

Sirke kokusu, başlangıçta çok keskin olabilir ve bir süre yoğun olarak sirke kokusu alınabilir. Ancak bu koku kısa bir süre sonra odadan çıkacaktır.

3-)Süt ile Koku Giderme

Havalandırma işlemi sonrasında, bir kap içine süt konur ve kaynatılır. Daha sonra içine bir paket karbonat eklenir ve bu karışım, rakı kokusunun yoğun olarak alındığı odaya konulur. Odadaki pencereler ve kapılar sıkı bir biçimde kapatılır, bir iki saat boyunca süt bu odada bekletilir. Süt ve karbonattan oluşan karışım, odanın içinde bulunan rakı kokusunun tamamını emecektir. Rakı kokusu çok fazla ise süt kabı odada gece boyunca da bırakılabilir.

Süt ve karbonat bekletme işlemi sonrasında, kapı ve pencereler karşılıklı olarak açılarak odanın bir kez daha havalanması sağlanmalıdır. Bu işlemin bir iki gün boyunca birkaç defa uygulanması halinde, rakı kokusu ortadan kalkacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.