Bilgi Yeriniz

Ocak Taşları Nasıl Temizlenir?

15.05.2018
2.529
Ocak Taşları Nasıl Temizlenir?

Ocak her yemekten sonra silinse de, ocak taşları genellikle ihmal edilir ya da temizliği unutulur. Bazen de önemsenmez. Oysa bu taşların temizliği de oldukça önemlidir. Bu taşlar temizlenmezse, her defasında yemek artıkları ocak taşı üzerinde birikir ve ısının etkisiyle de çıkması daha zor lekeler oluşmasına yol açabilir. Lekelenmeye ek olarak bu taşlarda zamanla kararma ortaya çıkabilir. Kullanılabilecek birkaç yöntemle ocak taşlarının ilk günkü haline getirilmesi mümkün olabilmektedir.

Ocak Taşları Nasıl Temizlenir?

1-)Beyaz Sabun ile Temizleme

Bütün ocak taşları bir tencereye konur ve içine 4 -5 yemek kaşığı kadar limon tuzu eklenir. Tencereye iki kaşık kadar da sirke eklendikten sonra, karışıma ocak taşları içinde kalacak şekilde su eklenir. Bu karışım ocakta kaynatılır. Bir süre bu şekilde kaynadıktan sonra karışım ocaktan alınır, bir mutfak fırçası ile tüm ocak taşlarının yüzeyleri iyice fırçalanır. Bu sayede ocak taşlarının yüzeysel kirleri temizlenmiş olur.

Fırçalama işleminden hemen sonra suyun biraz ılıması beklenir ve suyun ısısı el yakmayacak kadar ılık hale geldiğinde bulaşık teli bir beyaz kalıp sabuna iyice sürtülür, bununla ocak taşlarının üst yüzeyleri iyice ovalanır. Bu işlem ocak taşlarının temizlenmesini ve aynı zamanda da parlaklık kazanmasını sağlayacaktır. Son olarak ocak taşları teker teker durulanır ve daha sonra kurulama bezi ile kurularak yerine yerleştirilir.

2-)Karbonat ile Temizleme

Temizlikte ve birçok alanda kullanılan karbonat, ocak taşlarının temizlenmesinde de oldukça güzel sonuç vermektedir. Arzu edilirse karbonat bir miktar sirke ile birlikte de kullanılabilir, bu karışım temizlik etkisini de artıracaktır.

  • Ocak taşları bir tencereye konur ve içine karbonat (ve isteğe bağlı olarak sirke) eklenerek birkaç dakika kaynatılır.
  • Su henüz sıcakken, fırın eldiveni veya maşa gibi bir gereçle ocak taşları alınır, bir kabın içine ayrıca yeniden karbonat konduktan sonra kaynatılmış olan ocak taşları bu karbonatlı kaba konulur.
  • Ocak taşları tamamen karbonat ile kaplanmalıdır. Zaten ıslak olarak konduğu için karbonat parçacıkları taşlara büyük oranda yapışacaktır. Taşlar bu şekilde bir süre bekletilir ve daha sonra nemli bir bezle taşlar soğuduktan sonra tek tek kabın içinden alınır ve silinir. Daha sonra suyun altında durulanır ve kuru bir bezle kurulanır.

3-)Bulaşık Deterjanı ile Temizleme

Temizliği zor olan ve özen isteyen bir başka malzeme de ocak demirlerinde yağ birikmesidir. Bunun için bu demirlerin bir süre ılık suda bekletilmesi ve ardından bulaşık makinesinde yıkanması temizlenmeleri ve parlamaları için yeterli olacaktır. Bununla birlikte elde de yıkanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.