Bilgi Yeriniz

Nohut Sıcak Suyla mı Islatılır?

26.11.2018
5.596
Nohut Sıcak Suyla mı Islatılır?

Nohut sıcak suyla mı ıslatılır nohut yemeği yapacak kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisidir. Nohut yemeği kış aylarında sofralarımızda yer alan baklagil türlerinden birisidir. Nohut yemeğini ister etli olarak isterseniz ise etsiz olarak yapabilir ve sevdiklerinize servis edebilirsiniz. Pirinç ya da bulgur pilavı ile birlikte servis ederek lezzetli bir ikili oluşturabilirsiniz. Nohut yemeğinin yapımı çok kolaydır ve bu nedenle çok tercih edilen bir yemek türüdür. Nohut yemeği yaparken dikkat edilecek belli noktalar ile birlikte en lezzetli tarifi yakalamak mümkün olacaktır.

Nohut pişirirken uzun sürmemesi için nohutun bir gece önceden mutlaka ıslatılması gerekir. Nohutu ıslatırken ise soğuk mu yoksa sıcak su mu kullanmak gerektiği çoğunlukla merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Nohutu ıslatmak için mutlaka soğuk su kullanımı yapılmalıdır, sıcak ile kullanım uygun değildir.

Nohut Nasıl Islatılır?

Nohut ıslatma işlemi nohutun hem daha güzel hem de daha hızlı bir şekilde pişmesi için yapılan bir yöntemdir. Nohutu ıslatmak için en az bir gece önceden ıslatım gereklidir. Nohutu ıslatmak için öncelikle nohutları güzelce yıkamalı daha sonrasında ise soğuk su dolu bir kabın içine eklemelisiniz. Hazırladığınız suyun içine de bir çay kaşığı toz şeker ya da karbonat eklemeli daha sonra ise yine bir çay kaşığı olacak şekilde tuz eklemelisiniz. Bu şekilde hazırlanan su ile nohut daha çabuk yumuşayacak ve pişirme süresi de azalacaktır. Bu şekilde bir uygulama ile saatlerce nohut pişirmekten de kurtulabilirsiniz. Nohutu ıslatmak için ise sıcak su kullanımı yapmak kesinlikle yanlış bir uygulamadır.

Nohut Pişirirken Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

Nohut yemeği çok sevilen yiyeceklerden birisidir ve özellikle kış aylarında daha çok tercih edilir. Baklagil olarak birçok faydası da bulunan nohut yemeğini pişirerek çocuklarınız ve aileniz ile birlikte zevkle tüketebilirsiniz. Nohut yemeğini yapmak çok kolay olsa bile yine de bir takım noktalara dikkat etmeniz en üst lezzeti ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

İşte nohut pişirirken dikkat edilmesi gereken kurallar:

  • Nohut pişirmeden önce daha hızlı pişirme süresi için 1 gece önceden soğuk su ile ıslatılması gereklidir. Nohut ıslatılmadan önce mutlaka temizlenmeli, sonrasında bir gün boyunca soğuk su içinde bekletilmelidir.
  • Nohut yemeği yaparken dikkat edilecek diğer bir nokta ise taze bir nohut tercih edilmesi gerektiğidir. Bayat nohutlar ile yapılan yiyecekler lezzetli olmayacaktır.
  • Nohutu yemeden saatler öncesinde pişirmek gereklidir. Nohut piştikten sonra 4-5 saat bekletilmeli, bu şekilde tam kıvamını alması sağlanmalıdır. Akşam yemeğinde tüketilecek nohut yemeğinin öğle saatlerine kadar pişmiş olması önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.