Midede Acıkınca Ağrı

Midede Acıkınca Ağrı
23 Mart 2018 tarihinde eklendi, 3.550 kez okundu.

Midenin rutin çalışma sisteminde bir düzensizlik ya da aksaklık meydana geldiğinde, bu durum mide ağrısı olarak kendini gösterebilmektedir. Bunun yanında kişinin aç olması da midenin dengesini bozan faktörlerden bir tanesidir. Özellikle mide ekşimesi ya da kramp hissedilmesi, açlık nedeniyle oluşabilen durumlardır.

Mide ile ilgili rahatsızlıklarda genetik faktörlerin de rolü bulunmaktadır. Ülser, reflü ya da gastrit sorunu yaşayan kişilerde, acıkıldığında çok daha şiddetli mide ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Mide Ağrısı ve Açlık İlişkisi

  • Reflü, açken mide ağrınsın tetikleyen bir hastalıktır. Özellikle sigara tüketen kişilerde meydana gelen bu rahatsızlık, kişinin sürekli olarak aç hissetmesine neden olur. Kişi gerçekten aç olduğunda ise reflü nedeniyle çok yoğun ve şiddetli mide ağrısı ve kramp oluşumu söz konusu olabilmektedir.
  • On iki parmak bağırsağında meydana gelen rahatsızlıklar da midede ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle midede kazınma hissi, açlıkla birlikte yoğun olarak ortaya çıkar ve uyku esnasında dahi aynı şekilde rahatsız edici olabilir. Peptik ülser olarak da isimlendirilen bu rahatsızlık, açlık olduğunda ve mevsim geçişlerinde kendini fazlasıyla hissettirmektedir.
  • Bir başka mide rahatsızlığı olan gastrit, midede ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Hasta sürekli olarak mide ağrısı yaşayabilir. Karnı acıktığında ağrıyı daha şiddetli hisseder ve yalnızca midenin ağrısının geçmesi için birkaç lokma yese bile rahatlayacağını hisseder. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin baharatlı, çok acı, çok yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durması gerekmektedir.
  • Mide rahatsızlıkları arasında en önemlilerinden bir tanesi olan ülser, acıkınca mide ağrısına yol açabilmektedir. Daha çok midede yanma veya ekşime hissi olarak ortaya çıkar. Ülser, oldukça tehlikeli bir rahatsızlıktır. Ülseri tedavi edilmezse mide kanaması dahi meydana gelebilmektedir.

Midede Acıkınca Ağrı Tedavisi

  • Öncelikle kişinin mide rahatsızlıklarına sahipse uzun süre yani birkaç saatten fazla aç kalmaması gerekmektedir. Aç kalınan süre arttıkça mide rahatsızlıklarının verdiği ağrı ve rahatsızlık hissi de artacaktır. Ancak beslenme esnasında sindirimi zor gıdaların da tüketilmemesine çok dikkat edilmelidir.
  • Bunun yanında mideyi zorlayacak ya da mide rahatsızlıklarını azdıracak yağlı, baharatlı gıdalardan kesinlikle kaçınmak ve yemek yemeyi abartmamak da çok önemlidir. Doygunluk hissi ortaya çıktığında, yemeğin başından kalkılmalı, mide zorlanmamalıdır. Sigara kullanımı ya da alkol tüketiminin mide sorunlarını daha fazla şiddetlendireceği unutulmamalı, zararlı alışkanlıklardan mutlaka uzak durulmalıdır.

Mide ile ilgili rahatsızlıklar, açken ortaya çıkan mide ağrısı birden fazla defa meydana gelmiş ise mutlaka doktora gidilmelidir. Mide ağrısının şiddeti çok fazla ise ya da aniden midede bir ağrı hissediliyorsa, bu durumdan şüphelenmek gerekir. Çünkü kişi bu sırada mide kanaması geçiriyor olabilir ve bu tür durumlarda erken müdahale hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle mide ağrısında mutlaka tedavi işlemleri uygulanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git