Mantı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mantı Dondurucuda Nasıl Saklanır?
7 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.107 kez okundu.

Birçok kişi tarafından fazlasıyla sevilen ve sıklıkla da tüketilen mantı, oldukça zahmetli ve zaman alıcı bir yemektir. Sade, yoğurtlu ya da salçalı olarak tüketilebilen mantı Kayseri ili ve çevresinde oldukça da meşhurdur. İçinde bulunan kıyma, besin değerini ve lezzetini de artırmaktadır. Mantı, vejetaryen kişiler içinde özel olarak yapılabilmektedir.

Mantı yapılırken kıyma yerine patlıcan, kabak veya patates gibi malzemeler de damak zevkine göre tercih edilmektedir. Ancak saklama koşullarında bir farklılık söz konusu değildir. Yapılması uzun zaman alan ve uğraş isteyen bu lezzetli yemeğin saklanma koşulları uzun süreli tüketim olanağının sağlanması bakımından oldukça önemlidir.

Mantının Dondurucuda Muhafaza Edilme Yöntemleri Nelerdir?

Mantıların derin dondurucuda uzun süre muhafaza edilebilmesi için unlama aşaması son derece önemlidir. Bu aynı zamanda mantıyı saklamanın püf noktası olarak da düşünülebilir. İlk olarak mantılar sıkılır ve uygun büyüklüğe sahip olan bir tepsinin içine konur. Bu tepsi, daha önceden bir miktar un serpilerek unlanmalıdır. Unlama işlemi sonrasında mantılar tepsiye dizilir.

Tepsiye dizme sırasında mantıların aralarında boşluk kalması önemlidir. Yerleştirme işleminden sonra da üzerine bir miktar un serpilir ve tepsi hafifçe sallanır. Bu yöntem, tüm mantıların una bulanmasını sağlayacaktır. Artık mantılar dondurmaya hazır hale gelmiştir.

1-)Mantıyı Dondurma Aşaması

Mantıların ilk kez dondurulması da dikkat gerektiren bir işlemdir. Mantıların birbirine yapışmaması ve piştiğinde lezzetli olması için gerekli olan bu aşama, biraz uzun sürebilir. Her tarafı una bulanmış olan mantıların içinde bulunduğu tepsiler, dondurucuya düz olacak şekilde yerleştirilir. Bir süre tepsiler bu şekilde dondurucunun içinde bekletilir. Bu işlem, asıl dondurma sonrasında mantıların birbirine yapışmasını önleyecektir.

2-)Mantı Paketleme Aşaması

  • Son aşama olarak da nitelendirilebilecek olan paketleme aşamasında, mantılar pişirilecek miktarlarda porsiyonlara ayrılmalıdır. Buzdolabı poşetlerine konur ve poşetlerin havası alınarak ağız kısımları bağlanır.
  • Poşetlenen mantılar özen ve dikkatle dondurucu raflarına yerleştirilir. Aynı zamanda mantılar, saklama kaplarına da poşetiyle birlikte konularak derin dondurucuya konabilir.
  • Mantıların ilk dondurma aşamasından önce, oda sıcaklığında hamur kuruyana dek bekletilebilir, bu da sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bunun için bir zemine ya da masaya bir örtü serilir, sıkılıp hazırlanan mantılar bu örtüye çok sık olmayacak şekilde dizilir. Mantının her tarafının kuruması için sürekli kontrol edilmelidir. Kuruma tam anlamıyla gerçekleştiğinde ve ardından da ilk dondurma işlemi yeniden yapıldığında, mantılar uzun süre buzlukta kaldığı süre içinde birbirine kesinlikle yapışmayacaktır.
  • Derin dondurucuda mantılar bahsi geçen şekilde hazırlandığında 1 yıla kadar tüketime hazır halde kalır. Dondurucudan çıkarıldıktan sonra ise buzlarının çözülmesi beklenmeden doğrudan kaynar suya atılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git