Bilgi Yeriniz

Manav Reyonu Nasıl Dizilir?

02.07.2018
4.872
Manav Reyonu Nasıl Dizilir?

Manavlara dışarıdan bakınca renklerin uyumu, sebze ve meyvelerin dizilişi göze güzel gözüktüğü kadar kolay da gelmektedir. Fakat aslında manav reyonunu düzenlemek sanıldığı kadar çabuk bitebilen bir işlem değildir.

Manav reyonu, yapılan bir araştırmaya göre alışveriş yapan kişilerin kendini en huzurlu hissettiği yer olarak karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük sebebi de biraz önce de bahsettiğimiz gibi reyonun düzenlenme şekli.

Manav Reyonu Nasıl Dizilir?

1-)Reyon Temizliği

Genel olarak temizlik çok önemli bir konu olduğu için burada da yine oldukça önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Her şeyden önce, manavda bulunan gıdaları tüketeceğimizden, kişiler için görüntünün temizliği çok önemlidir.

Reyon dizilmeden önce, sabunlu su ile temizliği yapılıp kurulanmalıdır. Üzerinde meyve ve sebzeler bulunacağından temizlenirken kimyasal kullanmamak da oldukça önemlidir. Meyveye sebzeye zarar vereceği gibi yıkanılmadan tüketildiğinde kişilere de zarar verebilmektedir.

2-)Çürük Meyve ve Sebzelerin Ayıklanması

Reyon temizliği yapıldıktan sonra meyve ve sebzeler yerleştirilirken çürükler ayıklanmalıdır. Çürük ürünler taze ürünlere de çabucak zarar verebileceğinden bu konuya dikkat edilmezse satış bazından kardan çok zarara neden olabilmektedir. Bu yüzden taze meyve ve sebzeler yerleştirilen çürüklerde ayrı bir yerde toplanmalı ve satılabilecek olanları yine ayrı bir yerde satışa sunulmalıdır.

3-)Reyonların Düzenliliği

Dizilecek olan meyve sebzelerin üst üste yığın bir şekilde dizilmemesi çok önemlidir. Örneğin elmalar diziliyorsa, göze güzel gözükmesi açısından muntazam bir şekilde dizilmelidir. Aynı örnekten devam edecek olursak, yeşil, sarı ve kırmızı elmalar birbirine karıştırılmamalıdır. Kişilerin tercihine göre ulaşılabilirliği ne kadar basit ise o kadar da satışı gerçekleşecektir.

Bu sadece benzer ürünler için yapılmamalıdır. Manavda sebzeler bir yerde, meyveler ise onlardan farklı bir yerde bulunmalıdır.

4-)Reyonun Kontrol Edilmesi

Manav ile ilgili olan bir kişinin muhakkak reyonda bulunması müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemli bir detaydır. Reyonda gözden kaçmış çürüyen bir ürün olabilir ya da yere düşen meyve ve sebzeler olabilir veya bir müşterinin yardıma ihtiyacı da olabilir. Bu açılardan bakıldığında reyonların sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir.

5-)Manav Reyonunda Bulunması Gerekenler

Müşterilerin rahatlıkla alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla, reyonlarda tartı ve poşet bulundurulmalıdır. Böylelikle alışveriş yapan biri manavdaki işini kolaylıkla bitirebilir ve sürekli olarak kasaya gidip gelme zorluğundan kurtulabilir.

Özellikle alışveriş yapmayı çok fazla seven kişiler için dikkat edilen bir konudur bu. Böylelikle rahatlıkla manav alışverişini yapıp, tartıp kasaya ödeme için dönebilir.

6-)Güler Yüzlü Manav Personeli

Burada yine müşteri memnuniyeti açısından reyonda bulunan kişinin güler yüzlü olması da çok önemlidir. Bazen zor olabiliyor, fakat gülümsemek, mutlu olmak için iyi bir başlangıçtır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.