Lokum Nasıl Saklanır?

Lokum Nasıl Saklanır?
30 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 3.467 kez okundu.

Tarihi Osmanlı’ya kadar dayanan lokum, lokma kelimesinin çoğul halidir. Lokumun anlamı boğazı rahatlatan demektir. İlk olarak padişah için üretilen lokum, daha sonra halk arasında da yaygın hale gelmiştir. Lokum, 18. Yüzyılda bir İngiliz gezgin tarafından “Turkish Delight” olarak adlandırılmıştır. Turistlerinde oldukça ilgisi çeken bu tatlı, ülkemizde ekonomiye katkı sağlayan tatlılardan biridir.

Lokum, Türk kültüründe Türk kahvesinin yanındaki en geleneksel ikramlardan biridir. Her türlü misafir olan organizasyonlarda servis edilen lokum, sohbetleri tatlandırır. Lokumun taze olması için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Türk kültürünün geleneksel ikramlığı lokum, hayatın birçok yerinde karşımıza çıkmaktadır. Misafir karşılamasında, bir kafede Türk kahvesinin yanında sohbeti ve ağzımızı tatlandıran bir ikramdır.

Az lokum hemen tüketildiği için herhangi bir sorun teşkil etmezken, uzak yerlerden getirilen lokum kutularında olabilir. Böyle durumlarda lokumun bayatlaması zor olacağından, lokumlar çok kolay bir şekilde tüketilebilir.

Lokum Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

  • İlk olarak lokumların bulunduğu kabın ya da kartonun kapağı iyice örtülmelidir. Eğer kutu ise güzelce bantlanmalıdır. Fakat eğer lokumları cam bir kavanoza ya da herhangi başka bir kaba aktarırsanız, çok kolay muhafaza edebilirsiniz.
  • Ayrıca lokumların içerisinde kuruyemiş olacağı için sorun oluşmasına neden olabilir. Yani böceklenmelere ya da küflenmelere zemin oluşturabilir.
  • Fakat paketleme işleminde en çok dikkat edilmesi gereken konu, boş kavanoz yerine bir kaçta kavanoz alıp işi devam ettirebilirsiniz. Ayrıca kapattığınız kaplardan hava gelmemesine özen gösteriniz. Lokum mutlaka açık hava ile temas etmemelidir. Hava ile temas etmesi durumunda lokum, tazeliğini kaybeder ve bozuk lokum satılmamalıdır.

Lokumun Faydaları Nelerdir?

  • Böbrek hastalıklarına iyi gelir. Özellikle sade lokum, böbrek rahatsızlığı olan hastalara doktorlar tarafından önerilmektedir.
  • Vanilyalı ve kakaolu lokum vücuttaki atık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.
  • Mide ülserine iyi gelir, aç karınla 1- 2 adet lokum yediğiniz takdirde midenizin daha da rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Yara ve çıbanların iyileşmesi yönünde olumlu etkisi vardır.
  • Fazla tüketilmediği süresince kararında ve sağlıklı tatlı çeşididir.

Fazla Tüketilmesi Durumunda Lokumun Zararları Nelerdir?

Lokumun yararlarından bahsettikten sonra fazla tüketilmesi durumundaki zararlarından bahsetmekte de fayda var. Lokumun fazla tüketilmesi sonucunda oluşabilecek durumlar:

  • Açık şekilde satılan, markasız lokumlar sağlığınızı tehlike altına alabilir.
  • Ucuz ve bayat lokumlar tüketmeniz durumunda mide sağlığınızı da tehlikeye atmış olursunuz. Markasını bilmediğiniz ama çok ucuz olan lokumları sakın almayınız. Çünkü böyle lokumların içeriğinde ne olacağı kesin olarak bilinmediği gibi aynı zamanda kişide mide ağrısı, bulantı ve yanma hissi gibi belirtiler görülebilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git