Limon Halıdaki Çay Lekesini Çıkarır mı?

Limon Halıdaki Çay Lekesini Çıkarır mı?
13 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 888 kez okundu.

Çay, ülkemizde her gün kahvaltıda başlayıp gece uyuyana kadar sık sık ve severek tükettiğimiz içeceklerin ilk sırasındadır. Türk kültüründe önemli bir yeri vardır ve kahvaltıların, her yemek sonrasının ve tatlı mı tatlı beş çayı toplanmalarının vazgeçilmezidir. Bu kadar çok ve severek tüketilen çayın kıyafetlere, halıya, koltuklara, duvarlara kısacası her ortamda her yere dökülebilme riski oldukça hatrı sayılır seviyededir. Hal böyle olunca da biz çay severlere çay lekesiyle savaşabilme yöntemleri üretme derdi düşüyor.

Özenle ve beğenerek aldığımız gözümüz gibi baktığımız o güzel halılarımızın da en sık karşılaştığı düşmanı çay lekesidir. Halımızın çay lekesiyle olan savaşında da en büyük dostu ve destekçisi limondur.

Çay Lekesine Karşı Limon Kullanımı

  • Çay lekesi sık karşılaştığımız ve oldukça zorlu bir lekedir. Kalabalık oturmalarda da çayın halıya dökülmesi de oldukça olağandır. Çay lekesine karşı yapmamız gereken oldukça hızlı davranmaktır. Çay lekesine ne kadar hızlı müdahale edersek o kadar kesin ve tatmin edici bir sonuç alırız. Halıya çay döküldüğünde yapmamız gereken ilk şey beyaz renkte bir havlu kağıt yada bez ile tampon hareketler yaparak çayın lekesinin fazlasını ve halıya nüfuz eden ıslaklığı almaktır. Bu işlemi tampon hareketlerle yapmak önemlidir.
  • Eğer silerek temizlemeye çalışırsanız çay lekesini dağıtmış ve halıya daha fazla itmiş olursunuz. Şimdi ıslak ve özellikle beyaz bir bez ile yine tampon hareketlerle halıdaki sadece lekeli bölgede kalan çay lekesini almaya çalışın. Ancak ıslak bezle lekeyi asla ovalamayın. Islak bezin mutlaka beyaz renkte olması gerekir. Renkli olursa bezin ıslaklığı nedeniyle halıya bezin rengi çıkabilir.
  • Şimdi çalışma sırası limonda. Bir limonun suyunu sıktıktan sonra bir miktar suyun içine karıştırarak limonlu su elde edin. Islak bezle fazla çay lekesini aldığınız halının lekeli kısmına yine beyaz bir bez yardımıyla limonlu su karışımını uygulayın. Limon içerisinde bulundurduğu asidik madde sayesinde halıdaki çay lekesini çıkaracaktır. Limonlu suya batırılmış bez hafif hareketlerle ovalayarak halıdaki çay lekesine uygulanmalıdır. Yalnız yine çok önemli olan husus bu bezin beyaz olması gerektiğidir. Eğer beyaz bir bez kullanmazsak, limon asidik özelliği ile bezdeki rengi çözündürecek ve halıya geçirecektir.

NOT: Dikkat edilmesi gereken bir nokta çayın şekerli ya da şekersiz oluşudur. Limon şekersiz çay lekesi için idealdir. Ancak şekerli bir çay lekesi daha zorludur. Çayın içerisindeki şeker lekeyi daha kalıcı ve daha yapışkan hale getirir. Bu aşamada limonlu suyu kullanabilirsiniz ancak leke çıkmazsa, karbonatlı su ya da deterjan kullanabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git