Bilgi Yeriniz

Kusmuk Kokusu Nasıl Çıkar?

08.05.2018
3.043
Kusmuk Kokusu Nasıl Çıkar?

Yeni doğan bebeklere sahip olan annelerin en büyük sorunlarından bir tanesi, kusmuk kokusudur. Bebeklerde sindirim sistemi tam anlamıyla gelişmemiş olduğu için sık sık kusmaları normaldir. Ancak kusmuk bir süre sonra kalıcı bir kokuya dönüşür ve temizlense de kumaşlardan ya da kıyafetlerden bu koku çıkmaz.

Bebeklerde olduğu kadar çeşitli nedenlerle beklenmedik zaman ve yerlerde yetişkinlerde de kusma sorunu ortaya çıkabilir ve mutlaka kusmuklu bölgenin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Kusma işlemi tuvalette yapılsa bile koku rahatsız edici boyutlara ulaşabilir ve kişilerin midelerinin bulanmasına neden olabilir.

Kusmuk Kokusunu Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

  • Kusmuk kokusunun giderilmesi için kullanılabilecek en etkili malzeme çamaşır suyudur. Hem yüksek kimyasal temizleyiciler içermesi hem de kullanıldığı alanda çok kısa bir süre içinde sonuç vermesi bakımından kusmukların ve kokunun temizliğinde de kullanılabilir. Aynı zamanda kullanıldığı bölgedeki mikrop ve bakterilerin de yok edilmesini sağlayacaktır. Ancak kullanıldığı yüzeye dikkat edilmesi gerekir çünkü çamaşır suyu yüksek derecede ağartıcı malzemedir. Renkli yüzeylerde su ile seyreltilerek kullanılmalıdır.
  • Kusmuk kokusunun giderilmesi için sirkeden de yararlanılabilir. Çamaşır suyunun baskın kokusundan rahatsızlık duyan kişiler için oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Dezenfekte edici özelliğe de sahip olan sirke kullanılarak kusmuk kokusu bulunan oda temizlenebilir. Yerlerin sirkeli su ile silinmesi ve eşyaların da temizlenmesi sonucunda kusmuk kokusu ortadan kalkacaktır.
  • Koku gidermede etkili olarak kullanılan pratik yöntemlerden bir tanesi de süt kaynatmaktır. Boya ve alkol kokusu gibi ağır kokuların giderilmesinde kullanılan bu yöntem, bir odadaki kusmuk kokusunu da giderecektir. Bunun için bir miktar süt kaynatılarak odaya yerleştirilir ve odanın kapı – pencereleri kapatılarak 1- 2 saat beklenir. Daha sonra oda havalandırılır. Süt, maskeleme özelliği ile kusmuk kokusunu ortadan kaldıracaktır.

Kusmuk Lekesinin Geçmesi İçin Yapılması Gerekenler

Kusmuk lekesi kıyafete bulaşmış durumda ise bu kıyafetin ilk olarak temizlenmesi gerekmektedir. Kalıntılar temizlenmeden kıyafet kesinlikle makineye atılmamalıdır. Kusmuk kalıntıları ıslak mendil ya da kağıt havlu ile alınmalı, daha sonra kıyafet derhal çıkarılarak yıkanmalıdır.

Renkli kıyafetler için leke çıkarıcı malzemeler kullanılabilir ancak çamaşır suyu renk vermeyen ve beyaz kıyafetlerde kullanılabilir. Çamaşır suyu kusmuk bulaşan kısma dökülmeli ve bir süre bekletilmelidir. Daha sonra kıyafet makinede her zamanki gibi yıkanabilir. Renkli kıyafetler ise fazlasıyla seyreltilmiş çamaşır suyuna atılarak bir süre bekletilebilir. Bunun için 1 litre suya çok az miktarda, birkaç damla çamaşır suyu eklenmelidir. Çamaşır suyu kıyafetin mikroplarını öldürecek ve kokunun da ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.