Bilgi Yeriniz

Kuş Pisliği Nasıl Temizlenir?

09.07.2018
2.290
Kuş Pisliği Nasıl Temizlenir?

Arabaların üzerinde, balkonda, kıyafetlerde ya da pencerelerde sıkça karşılaştığımız kuş pisliklerini temizlemek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Zor olan kısmı, asitli bir yapısı olmasından dolayı kuruduktan sonraki halidir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına oluşan lekeye çabuk müdahale etmek oldukça önemlidir.

Kuş Pisliği Nasıl Temizlenir?

Bu tür lekeler yeni oluştuğu zaman kuru mendil ile bile kolayca silebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Kurumaya başlamış ya da kurumuş leke için ise yapabileceğiniz yöntemlerden bahsetmek gerekirse;

1-)Bulaşık Deterjanı İle Leke Çıkarmak

Özellikle kumaşlarda kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden biridir. Aynı zamanda erken müdahale ettiğinizde kolaylıkla lekeden kurtulabilirsiniz. Burada yapılması gereken bulaşık deterjanı damlatmış olduğunuz bezi, suda biraz ıslatıp uygulamak. Böylece lekeden kurtulabilirsiniz.

2-)Amonyak İle Leke Çıkarmak

Amonyak uygulamasını da sadece kıyafetlerde ve az miktarda kullanmanızı öneririz. Amonyak da kimyasal bir madde olduğu için yoğun kullanım halinde kıyafete zarar verebilir. Burada yapmanız gereken ise amonyak ile suyu karıştırmalısınız. Elde ettiğiniz bu karışım ile temiz bir bez yardımıyla kıyafetinizi dikkatli bir şekilde silebilirsiniz. Son işlem olarak ise amonyak ile silmiş olduğunuz kıyafeti yıkayın.

3-)Sabunlu Su ile Leke Çıkarmak

Özellikle arabanızdaki leke için sabunlu su kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece aracınızın boyasına da zarar vermemiş olacaksınız. Sabunlu suyu zeminler için kullanabilirsiniz. Sabun ve su karışımı ile temiz bir bez yardımıyla lekeli bölgeyi silebilirsiniz. İşlem bittikten sonra durulayabilirsiniz.

4-)Islak Bez ile Leke Çıkarmak

Islak bez bu tarz lekeler için en hızlı uygulayabileceğiniz yöntemlerden biridir. Kumaşlar için çok geçerli olmasa da, pencerelerde, arabalarda rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Özellikle yeni meydana gelmiş olan bu lekeler için ani müdahale etmek gerektiği için direkt olarak uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde ıslak mendille de silebilirsiniz.

Kuş Pisliği Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Lekeli olan zemin ya da kumaş birbirinden farklı olabilmektedir. Lekeli olan kumaş ise kumaş türüne göre ve aynı şekilde zemin türüne göre müdahale etmelisiniz.
  • Kuş pisliğinde hemen müdahale edebilirseniz herhangi bir zorlukla karşılaşmazsınız. Fakat çabuk kuruyabilen bir leke olduğu için beklediğinde çıkarmak için daha çok uğraşmanız gerekebilir.
  • Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, kuş pisliği aslında asitli bir dışkıdır. Özellikle arabalarda kalıcı leke haline dönüşebilmektedir. Müdahale ederken arabanın boyasına zarar vermemeniz çok önemlidir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına, lekeyi gördüğünüz zaman ıslak mendil, ıslak bez veya deterjanlı su ile direkt olarak müdahale etmenizi öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.