Bilgi Yeriniz

Kurumuş Börek Nasıl Yumuşatılır?

09.05.2018
12.931
Kurumuş Börek Nasıl Yumuşatılır?

Börek, herkesin severek yediği, yapması diğer hamur işlerine göre daha meşakkatli olan bir hamur işidir. Börek yapıldığı zaman çabucak bitebilen bir gıda olmadığı için birkaç gün herhangi bir bayatlama söz konusu olmadan saklamak isteyebiliyoruz. Fakat bazen saklandığı zaman ne kadar dikkat edersek edelim kuruma sorunu ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Böreklerin kuruması, sadece saklandığı zaman gerçekleşebilecek bir durum da değildir. Bazen fırından yeni çıktığı zaman da normalden daha kuru olduğunu fark ederiz. Böyle durumlarda üzülmek, yakınmak yerine bunun da bir çözümü olduğunu unutmamak gerekir. Bu durumu daha böreği yaparken önlemek mümkündür.

Börek Hazırlanırken Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Öncelikle, böreğinizin yapım aşamasında her zaman, su değil süt kullanmanız gerekmektedir. Su kullanmak, böreğin direkt olarak kuru olmasına neden olurken süt ise yumuşak olmasına yardımcı olur. Sütü her yufkanın arasına sürmeniz gerekmektedir.

Böreği saklarken alınabilecek önlemlere aşağıda yer verilmiştir.

  • Öncelikle böreği oda sıcaklığında tutmaya özen gösterin. Saklamak için fırın ideal bir yer olacaktır. Buna ek olarak, alüminyum folyo ile böreğinizi sarmanız da kurumasına engel olacaktır.
  • Böreğiniz fırından kuru olarak çıkmış ise, üzerine biraz su serpiştirebilir ve hava alan bir bez ile böreğin üzerinde yaklaşık 20 dakika durması şartıyla bekletebilirsiniz.
  • Böreğinizi dilimledikten sonra ılık haldeyken hava almayacak şekilde bir poşet ile kapattığınız zamanda yumuşamasını sağlayabilirsiniz.
  • Az miktarda sıvı yağ ve hazırlanmış ılık suyu böreğinizin üzerine serpiştirip 5 dakika bekledikten sonra fırında çok düşük ayarda 2 dakika kadar bekletebilirsiniz.
  • Buhar Yöntemi: Bu yöntemde ise, öncelikle bir tencereye su koyup kaynatmanız gerekiyor. Buhar çıkmaya başlayınca tencerenin üstüne bir süzgeç veya buharı yukarı geçirirken börekleri suyun içine düşürmeyecek herhangi bir şey koyup kuru börekleri üzerine yerleştirin. Buhar böreğe temas ettikçe nemi yavaş yavaş geri alacak ve yumuşamaya başlayacaktır. Daha sonrasında ise yenilecek kıvama gelecektir.

Böreğin Kuru Olmaması İçin Yapılabilecek Püf Noktalar

  • Öncelikle kullandığınız malzemelerin bayat olmadığına dikkat edin.
  • Börek sebzeli ise, yufkaya yapışma ihtimali olduğundan, sebzeleri unlayarak yerleştirin
  • Böreğin iç malzemelerini fazla koymayın. Bu böreğin şeklinin bozulmasına neden olur. Mümkün olduğunca iç harcını azar azar yerleştirin.
  • Böreklerin üzerinin daha iyi kızarması için yumurta sürün. Bu işlemi yumurta ile sodayı karıştırarak da yapabilirsiniz. Böreğinizin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.
  • Böreğinizi tarifindeki ısı ayarında pişirmeye özen gösterin ve piştikten sonra fırından çıkarın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.