İs Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar?

İs Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar?
31 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 695 kez okundu.

Evlerimizde rutubet gibi kolayca oluşabilen ve iç mekanda sağlıksız, nahoş bir görüntü sergileyen lekelerden birisi is lekesidir.

Duvarda İs Lekesi Neden Oluşur?

Evin içinde sürekli olarak sigara tüketimi, yemek yapılırken oluşan buhar ve dumanın yeterince havalanamaması durumunda evin içine hapsolması, soba kullanımı gibi birçok etken evin duvarında is lekesi oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle eviniz işlek bir cadde üzerindeyse, arabaların egzozlarından çıkan duman, fabrika bacalarından salınan karbon monoksit gazları dahi evinizin içine sızarak duvarınızda is lekesi yapabilir. Kaloriferler dahi is lekesine sebep olabilirler.

Bütün bu etkenleri genelleyecek olursak, şehir hayatının bir parçası olduğu sonucuna varabiliriz. İs lekesinin yarattığı kirli görünümün yanı sıra pis bir koku da vardır. Bu sebeple is lekesinin önüne geçebilmek pek de mümkün değildir. Fakat biraz zahmetli de olsa is lekesini geçirmenin yolları vardır.

İs Lekesini Çıkarmanın Yolları Nelerdir?

İs lekesini çıkarmak için kolay ve pratik birkaç yöntem bulunur.

  • Benzin: İs lekesini kolayca çıkarmak için ilk başvurulacak şeylerden biri benzindir. Kulağa pek mantıklı gelmese de işe yarar. İs lekesini benzinle çıkarırken, temiz bir beze fazla gelmeyecek şekilde benzin dökülür. İs lekesinin bulunduğu yeri, bu bez ile fazla bastırmadan silin. Bu yöntemi uygularken, o bölge ve etrafında ateşlenme olmamasına dikkat edin.
  • Limon Suyu: Temiz bir beze dökeceğiniz limon suyu ile isli bölgeyi bastırarak silin. İs lekesi kısa süre içinde geçecektir. Bu yöntem özellikle kıyafet, perde ve halı gibi materyallerde kesin sonuç verecektir. Temizlik esnasında elinize is bulaşırsa, onu da ayrıca limon suyu ile çıkarabilirsiniz. Soba temizliği esnasında bulaşan is lekesini de bu şekilde çıkarabilirsiniz. Ancak limon suyu ile temizlik yapılırken elinizde bir kesik olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde, limon elinizdeki kesiği yakabilir.
  • Sofra Tuzu: Sofra tuzu, özellikle halıda oluşan is lekesini çıkarmada çok etkilidir. İs lekesinin olduğu bölgeyi, tamamen kapatacak şekilde tuzlayın. Başka hiçbir işlem yapmadan, tuzu öylece 2 saat kadar bekletin. İki saat geçtikten sonra, sert tüylü bir fırça ile lekeli bölgeyi iyice fırçalayın. Fırçalama işleminden sonra süpürgeyle tuzu süpürebilirsiniz.
  • Tetra Klorür: Tetra klorürü eczanelerden temin edebilirsiniz. Aldıktan sonra bir miktarını temiz bir beze dökün. İsli bölgeyi bez yardımı ile bastırarak silin. Bu yöntem genellikle kıyafetler için kullanıldığından, bezle sildikten sonra kıyafetleri yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkamanız gerekir.

İs Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar?

Duvardaki is lekesi için kişinin aklına gelen ilk çözüm duvarı yeniden badanalamaktır. Ancak böylesi bir masraf şart değildir.

  • Her lekede yapılması gerektiği gibi, duvardaki is lekesinde de mümkün olduğunca hızlı müdahale edilmesi gerekmektedir.
  • Temiz bir bez ya da bulaşık süngerini, bulaşık deterjanlı suya batırıp, duvardaki isli bölgeyi ovalayarak silmelisiniz.
  • Bu yöntem yeterli gelmezse, ılık su ve krem temizleyici karışımını kullanabilirsiniz. Bu şekilde leke daha kolay yumuşayacaktır.
  • Diğer bir yöntem de ılık suya, yukarıdaki temizlik malzemeleri dışında tuz ya da karbonat eklemek olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git