Bilgi Yeriniz

Kuru İncirin Kurtlanmaması İçin Ne Yapmalı?

14.12.2018
1.985
Kuru İncirin Kurtlanmaması İçin Ne Yapmalı?

Kuru incir alındığı zaman doğru bir şekilde muhafaza edilmediğinde ya da uzun süre beklediğinde bozulabilir ve kurtlanabilir. Sanki kurtlanmayacakmış gibi saklanmasına dikkat etmemek ya da uzun sürelerle tüketmek sağlık açısından oldukça tehlikelidir.

Kuru İncirin Kurtlanmaması İçin Ne Yapmalı?

Kuru incir uzun süre dayanıklı olduğu bilinen bir gıda olsa da, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi doğru bir şekilde muhafaza edilmemesi durumunda kurtlanabilir. Bunu engellemek için öncelikle aldığınız kuru incirin tüketmediğiniz zamanlarda hava almasını engellemelisiniz. Bunun için ise saklarken cam kavanozlar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda incirin kurtlanmasını engellemek için sakladığınız yerin nemli, rutubetli olmamasına özen göstermelisiniz.

Kuru incirin sürekli olarak güneş ışığı ile temas etmesi de yine kurtlanmasına neden olan etkenlerden biridir. Aldıktan sonra mümkün olduğunca kısa süre içerisinde tüketmeli ve bahsettiğimiz gibi muhafaza etmeye dikkat etmelisiniz.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Bilindiği üzere kuru incir sağlık açısından oldukça faydalıdır. Günde 2-3 tane kuru incir yemek bile aslında vücudunuzun kendisini yenilemesinde büyük oranda rol oynamaktadır. Kuru incirin faydalarından da kısaca bahsedecek olursak;

  • Sindirim sistemi düzenleyici etkisi bulunmaktadır. İçerisinde yoğun miktarda lif bulunduğu için, özellikle kabızlık problemlerini ortadan kaldırıcı etkisi vardır.
  • Kuru incir tansiyon ve kan basıncını destekler. Yani tansiyon hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir gıdadır.
  • Diyabet hastaları da yine kuru incir tüketebilmektedir. Fakat tabii ki yine de aşırıya kaçılmaması gerektiğini hatırlatalım. İçerisinde bulunan liften dolayı yine diyabet hastalarının tüketimine olanak sağlamaktadır.
  • Kuru incir kemik gelişimini etkilemektedir. Öyle ki, sık sık tüketmeye özen gösterirseniz, herhangi bir şekilde kemik problemi yaşamayacağınızı düşünebilirsiniz.
  • Kuru incirin belki de en harika etkisi kilo vermeye yardımcı oluşudur diyebiliriz. Şöyle ki yine içerdiği lifler, protein kişide tokluk hissine sebep olur. Aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırdığı için kilo vermede oldukça etkilidir.
  • Yine kuru incir kalp ve damar hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir. Potasyum içeren bir meyve olduğu için yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlayarak, oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer.
  • İncir genel olarak hücrelerin yenilenmesini sağlar. Özellikle yatmadan önce tüketilen kuru incir, cildinizin daha zinde ve dinç görünmesine yardımcı olacaktır.
  • İncir, kanser tedavisinde de sıklıkla tüketilebilir. Şöyle ki, yararlı hücrelerin çoğalmasını sağlayarak kanserli hücrelerin iyileşmesini tetikler.
  • En önemlisi, biliyorsunuz ki tüm hastalıklar aslında bağışıklık sisteminde meydana gelen problemlerden dolayı oluşur. İncir tüketerek de bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir özellikle gribal hastalıklara yakalanma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.