Bilgi Yeriniz

Kurumuş Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

01.07.2018
2.357
Kurumuş Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Birçok kişi tarafından zorlu lekeler kapsamında değerlendirilen şarap lekesi gerçekten de inatçı lekelerden bir tanesidir. Bu lekenin farklı zeminlerde farklı yöntemlerle temizlenmesi gerektiği bilinmeli ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. Zaten iz bırakan bir leke olan şarap lekesi, kuruduğunda temizlemesi çok daha zor bir hal alır. Bunun için hangi zeminde nasıl bu lekenin çıkarılabileceği bilgisine aşağıda yer verilmektedir.

Kurumuş Şarap Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Halıdaki Şarap Lekesini Çıkarma

Halıya dökülen ve burada kuruyan şarap lekesinin ilk olarak fazlası alınmalıdır. Eğer leke halen nemli ise üzerine doğrudan bir miktar tuz dökülmeli ve tuzun şarabı emmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde bir süre bekletilen bölge, tuzun kurumasının ardından önce süpürülür ve daha sonra da lekeli bölgenin temizlenmesi gerekir.

Kurumuş haldeki şarap lekesinin çıkarılabilmesi için;

  • Lekeli bölgeye beyaz sirke doğrudan dökülmeli ve ardından çamaşır deterjanı ile iyice bölge ovalanmalıdır. Daha sonra lekenin kalan kısmı sıcak su ile yeniden silinerek temizlenir.
  • Halıda çamaşır suyu ağartısı etkiye yol açmayacak ise yani beyaz renk bir halıya şarap dökülmüş ve burada kurumuş ise bölgeye çamaşır suyu da uygulanabilir.

2-)Kıyafetteki Şarap Lekesini Çıkarma

Şarap lekesi kıyafette ise, hidrojen peroksit ve bulaşık deterjanı bir çözüm olabilir. Bunun için iki malzeme bir kapta eşit olarak karıştırılır ve leke üzerine uygulanır, bir süre bekletilir. Karışım, lekeyi bir süre sonra emecek ve bünyesinde hapsedecektir.

  • Kıyafette oluşan şarap lekesi kurumuş ise ilk olarak kıyafet yıkama talimatlarına uygun olarak çamaşır makinesinde yıkanmalıdır, daha sonra bulaşık deterjanı ve hidrojen peroksit uygulanmalıdır. Koyu renkli çamaşırlarda ağarmaya yol açabilen bu karışım ilk olarak küçük ve görünmeyen bir bölgede denenmelidir.
  • Kıyafetlerdeki kurumuş şarap lekesinin giderilmesi için kaynar su da etkili bir seçenek olabilir. İşlem birkaç defa üst üste uygulanabilir.
  • Kıyafetin kumaş türüne uygun olarak leke çıkarıcı ürünler de kurumuş şarap lekesini temizleyebilir.
  • Kurumuş şarap lekesi oluşan hassas kıyafetler, söz gelimi ipekli kumaşlar kuru temizlemeye de verilebilir.

3-)Beyaz Şarap Kullanarak Leke Çıkarma

Herhangi bir zeminde oluşan kurumuş kırmızı şarap lekesi, beyaz şarap ile de temizlenebilmektedir. Bunun için lekeli bölgeye bir miktar beyaz şarap dökülür ve ardından bir sünger ile lekeli bölgeye tampon hareketler yapılır. Daha sonra lekeli bölgeye kabartma tozu ya da karbonat dökülür, 1 gece boyunca kumaş bu şekilde bekletilir. Üzeri de bekletme sırasında bir bezle kapatılmalıdır. Leke halıda ise karbonat süpürge ile süpürülür, kıyafette ise karbonatın fazlasının gitmesi için çırpılır. Ardından lekeli bölge sıcak suyla durulanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.