Kurtlu Mercimek Nasıl Anlaşılır?

Kurtlu Mercimek Nasıl Anlaşılır?
4 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 7.988 kez okundu.

Bakliyatlar, barındıkları besin ögeleri açısından insanlar için oldukça önemlidirler. En çok tüketilen, çorba ve yemek türü açısından çeşitlilik gösteren baklagillerden birisi de mercimektir. Mercimek, birçok iklim türünde kolayca yetiştirilebilir bir besindir ancak sindirilmesi zordur. Mercimeğin şekline ve rengine göre birçok türü vardır. Baklagiller ailesinde protein içeriği en yüksek olan besinlerden biri mercimektir.

Karbonhidrat seviyesi de yüksektir. Bu sebeple, doyurucu ve enerji vericidir. Yağ oranı düşük bir besindir. Demir yüzdesi de fazladır, dolayısıyla kansızlık gibi sorunlarda tüketilebilir.

Mercimek Çeşitleri Nelerdir?

  • Sarı mercimek: Yüksek oranda nişasta içerir, yapısı bu sebeple yumuşaktır. Haşlandığı takdirde kolayca ezilebilir, dağılabilir. Bu yüzden çorba yapımında kullanılır.
  • Kırmızı Mercimek: Nişasta oranı yüksektir.
  • Kahverengi Mercimek: Taneleri diğer türlerine göre küçüktür. Hafif şekerli bir tadı vardır. Çorba ve salata yapımında kullanılır.
  • Yeşil Mercimek: Yemek yapımında en çok kullanılan mercimek türüdür. Uzun süre pişirilse de dağılma göstermez.

Mercimeğin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Yüksek oranda demir içerdiği için, kan üretimine yardımcı olur. Günlük protein ihtiyacını karşılayabilir. Kalp sağlığına iyi gelir. Anne sütünü arttırır. Bağışıklık sistemini destekler. Mide için faydalıdır. Önemli bir enerji kaynağıdır.

Zararlarına gelecek olursak, sindirimi zor bir besindir. Beraberinde su içildiğinde ya da çorba olarak tüketildiğinde sindirimi kolaylaşır. Mercimek, çok tüketildiğinde gaz problemi yaratabilir. İçeriğindeki yüksek oranlı nişasta, yağ olarak depolanabilir.

Mercimek tüketilirken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunur. Bunların başında, mercimekte kurt olup olmadığını kontrol etmek ve anlamak gelir. Kurtlar, küçük oldukları için fark edilmesi güç canlılardır. Mercimeğin kurtlanmış olup olmadığını anlamak için birkaç pratik yöntem vardır.

Kurtlu Mercimek Nasıl Anlaşılır?

1-)Mercimeğin Rengini Kontrol Etmek

Bu yöntem, yeşil mercimekte geçerlidir. Eğer aldığınız ya da alacağınız yeşil mercimeğin rengi koyulaşmışsa muhtemelen kurtludur. Çünkü yeşil mercimeğin koyulaşması, bayatladığını belirtir. Bayatlayacak kadar uzun süre beklemiş yeşil mercimeğin kurtlanmaması pek mümkün değildir. Bu durumda kesinlikle tüketilmemelidir.

2-)Mercimeği Koklamak

Mercimeği yemekte kullanmadan önce iyice koklayın. Eğer rutubetli ve nahoş bir koku duyuyorsanız, bu mercimeğin bozulduğunu belirtir. Bu durumdaki mercimeğin kurtlanmış olması muhtemeldir.

3-)Mercimeği Su Dolu Kaba Koymak

Mercimekte kurt olup olmadığını anlamak için en yaygın ve kesin yöntem ise mercimeği su dolu kaba koyarak ayırmaktır.

Bir kabı yarısına kadar su ile doldurun. Sonra mercimeklerinizi bu kaba dökün. 5-10 dakika kadar bekletin. Eğer bazı mercimekler su yüzeyine çıkmış ise bunlar kurtlanmış olanlardır. Suyun yüzeyine çıkanları ayıklayıp atın. Suyun dibinde kalan mercimekleri ise tüketebilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git