Bilgi Yeriniz

Kumanda Nasıl Temizlenir?

06.07.2018
2.392
Kumanda Nasıl Temizlenir?

Uzaktan kumandalar birçok teknolojik aletin kullanımını kolaylaştıran araçlardan biridir. Klima ve televizyon bunlardan birkaçıdır. Özellikle yaz aylarında klima kumandası televizyon kumandasına göre daha da sık kullanılır.

Kullanmadan bile toza ve kire maruz kalan kumandalar, bir de gün içerisinde birçok yere dokunmamızdan kaynaklı oluşan kirlere maruz kalır. Görünmeyen bu kirlerin daha da çoğalıp, üzerinde bulunmaması için kumanda temizliğine özen gösterilmelidir.

Kumandaları direkt suya tutarak ya da ıslak bezlerle silmek doğru değildir. Çünkü kumandanın bozulmasına sebep olabilir.

Kumanda Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Mikrofiber Bez ve Su

Kumandalar da elektronik aletler olduğu için su ile direkt temas edilmemelidir. Bu nedenle, mikrofiber bezi biraz su ile nemlendirip kumandanızı temizleyebilirsiniz. Ancak kumanda tuşlarının aralarını temizlerken mikrofiber bez yeterli kalmayabilir. Bu nokta da kulak temizleme çubuğuyla tuşların arasından geçerseniz, tamamen temizlenmiş bir kumanyada sahip olabilirsiniz.

2-)Silikonlu Temizleyici ve Pamuklu Bez

Bu yöntemi uygulamadan önce silikonlu temizleyiciyi biraz su ile seyrelterek küçük bir kap içerisinde bu karışımı hazırlamalısınız. Ardından bir bezi bu karışıma batırıp iyice sıktıktan sonra kumandanın yazılarının olduğu kısımlara çok da bastırmamaya özen göstererek kumandayı silebilirsiniz. Tuşlarının olduğunu kısımlarını kulak temizleme çubuğu ile geçmenizde fayda var.

3-)Çamaşır Suyu ve Kulak Temizleme Çubuğu

İlk olarak çamaşır suyunu çay tabağına ya da çok küçük bir kaba ilave etmelisiniz. Ardından kaba göre biraz da su ilave ederek çamaşır suyunu seyreltmelisiniz. Sadece çamaşır suyunu kullanmak çok güçlü kalabilir ve kurumadan kullanıldığından evinizde çamaşır lekelerinin oluşumuna sebep olabilir.

Temizlik ütünü olarak çamaşır suyunu kullanırken, diğer ürünlere nazaran daha dikkatli olmalısınız. Güçlü formülü sebebiyle ve keskin kokusuyla hassas bünyeye sahipseniz tercih etmeyebilirsiniz.

Seyreltilmiş karışımı hazırladıktan sonra, kulak temizleme çubuğunu biraz bu karışıma batırarak kumandayı temizlemeye başlayın. Kulak temizleme çubuğu kirlendikçe mutlaka değiştirin. Kullanırken çok bastırmamaya özen göstermelisiniz. Böylece kumanda üzerindeki işaretler ve yazılar çıkmaz.

3-)Kürdan ve Pamuk

Eğer kulak temizleme çöpü ile kumanda temizlemek istemiyorsanız, alternatif olarak kürdan ucuna pamuk yerleştirerek de aynı işlemleri yapabilirsiniz. İsterseniz pamuğu biraz su ile ıslatarak ister diğer yöntemler ile kumandayı temizlemeniz mümkündür.

Eğer kumandanızı sık sık temizlemek zor geliyorsa, kumandanızı temizledikten sonra streç film ile kaplayarak tozlanmasını ve içerisine yemek artıklarının oluşmasını engelleyebilirsiniz. Fakat streç filmi de çok uzun sürelerde kullanmak yerine arada bir değiştirmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.