Küllük Nasıl Temizlenir?

Küllük Nasıl Temizlenir?
13 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 912 kez okundu.

Küllüklerin dolu olarak kalması kirli bir görüntüye sebep olması dışında, solunduğu zaman sağlık açısından da oldukça zararlıdır. Bu yüzden sıkça temizlenmesi oldukça önemlidir. Özellikle araba gibi dar ortamlarda dolu olan küllükler daha da zararlı olmaktadır.

Küllük temizlemek aslında kişiyi zorlayan bir uygulama değildir. Özellikle cam ve porselen küllüklerde. Fakat metal olan küllüklere koku daha çabuk sinebildiği için daha dikkatli bir temizleme işlemi gerekmektedir.

Küllük Nasıl Temizlenir?

1-)Porselen ve Cam Küllükler

  • Temizleme işleminde ilk yapılması gereken küllüğü boşaltmak olmalıdır. İçinde izmarit ve kir varsa öncelikle küllüktekileri çöpe dökmelisiniz. Sonrasında ise akan suyun altında bir süre tuttuktan ve içindeki külleri kabaca temizledikten sonra ise bir kap içerisinde kaynatmış olduğunuz suya bir miktar bulaşık deterjanı katarak, küllüğü de bu suyun içinde bekletmelisiniz. Kirler iyice yumuşadıktan sonra ise bir sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz.
  • Yeni oluşmuş kirler için direkt olarak ıslak mendil kullanarak da küllüğü temizleyebilirsiniz. Böylece bekletip etrafa koku yaymasını da engellemiş olursunuz.
  • Küllükleri temizleyebileceğiniz bir diğer alternatif ise bulaşık makinesidir. Fakat bulaşık makinesinde yalnızca cam ve porselen küllükleri temizleyebilirsiniz. Fakat öncesinde de yine kaba temizliğini yapmak adına suyun altında bekletmelisiniz.

2-)Ahşap Küllükler

Ahşap küllük temizliğinde biraz daha dikkatli olunması gerekiyor. Bilhassa bu tarz bir küllük kirlendikten sonra direkt olarak temizlenmelidir. Aksi takdirde küller beklemekten dolayı iz yapacağından temizlemesi daha zor olacaktır. Burada ise yine küllüğü boşalttıktan sonra nemlendirdiğiniz bir bez ile küllüğü iyice silmelisiniz.

Ahşap küllük temizliğinde çamaşır makinesi ya da normal bir yıkama işlemi kesinlikle gerçekleştirmemeniz gerekmektedir. Ahşaplar yapısına göre çok fazla su ile temas ettiğinde kabarabilir ve yapısı bozulabilmektedir.

Araç Küllükleri

Araç küllükleri normal küllükler ile kıyaslandığında temizlemesi daha zordur. Bu yüzden de kül biriktirmemeye özen göstermelisiniz. Genelde çıkarıp yıkaması zor geldiğinden kül dökülüp tekrar kullanılmaktadır fakat bu araba ortamında soluduğumuz alanı zararlı boyutlarda etkilemektedir. Böyle durumlarda yıkamaya vaktiniz olmasa bile en azından küllüğü ağzına kadar doldurmadan, her kullanımdan sonra külleri döküp içini ıslak mendille temizleyebilirsiniz.

Küllük Temizliğinde Kullanılacak Püf Noktalar

  • Her küllük malzeme yapısı dolayısıyla aynı değildir. Cam ve porselen küllükler daha kolay bir şekilde yıkanabilseler de porselen de kendi içinde ayrılmaktadır. Bu yüzden temizleme işlemine dikkat etmelisiniz.
  • İçinde izmarit ve kül bekleyen küllükler belli bir zaman sonra kalıcı lekelenmeye sebep olmaktadır. Bu yüzden küllüklerinizi her kullanımdan sonra temizlemelisiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git