Bilgi Yeriniz

Küçük Dil İltihabı

24.04.2018
4.583
Küçük Dil İltihabı

Küçük dil, dilimizin arka tarafında bulunan bir organdır. Üzüm tanesi gibi bir büyüklüğe sahiptir. Küçük dilin görevi bakterileri ayırarak bu bakterilerin sindirim ve solunum sistemine girmesine engel olmaktır.

Ayrıca küçük dil; yiyecekleri yutma, tükürük bezlerinin salgılanması ve konuşmada da büyük rol oynamaktadır. Küçük dil iltihabına uvulitis denir. Küçük dil iltihaplandığı zaman dilin arka tarafına sürtünür ve bu çoğu kişide tıkanıklığa neden olur. Horlama, nefes yolunda tıkanıklık, yeme ve içmede zorlanma görülür. Bu durumda tıbbi tedavi gerekli görülebilir.

Küçük Dil İltihabının Nedenleri Nelerdir?

  • Alerjik reaksiyonlar: Sigara dumanı, polenler ve pek çok gıda türü alerjik reaksiyona neden olup küçük dilin şişmesine neden olabilir.
  • Enfeksiyon: Ağızdan nefes almak küçük dil iltihabına neden olabilir. Bunun yanında küçük dil hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlara karşı hassastır.
  • Dehidrasyon: Yetersiz sıvı alımı küçük dil iltihabına neden olabilir.
  • Burun Tıkanıklığı: Soğuk havalarda üşütme sonucu burun tıkanıklığı oluşabilir. Burun tıkanıklığı da küçük dil iltihabına neden olabilir.
  • Diş Eti Enfeksiyonları: Diş eti şişmeleri ve diş etinde meydana gelen enfeksiyonlar da küçük dili etkilemektedir.
  • Yaralanma ve Tahrip Olması: Bu durum çok nadir rastlanan bir durumdur. Aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi küçük dil iltihabına neden olabilir.
  • Genetik Bozukluk: Kalıtımsal bir bozukluk nedeniyle meydana gelebilir. Çocukluk döneminde kendini belli eder.

Küçük Dil İltihabı Belirtileri Nelerdir?

 

1)Ağrı

Küçük dil iltihaplanması görülen kişide besinleri yutarken ve tükürüğünü yutarken zorlanma ve acı oluşur. Yiyecekler ve içecekler boğaz yolundan geçerken orada kişinin rahatsızlık acı ve ağrı duymasına neden olabilir.

2)Kusma Hissi

Bu durumu yaşayan kişi de boğulma ve kusma hissi meydana gelir

3)Ses Kalitesinin Değişmesi

Küçük dilin görevi kişinin konuşmasına yardım etmektir. Küçük dil iltihaplanması ile konuşmada zorlanma ve hatta kişide ses kısıklığı görülebilir.

4) Kızarıklık

Küçük dil iltihap ve tahrip olduğunda pembemsi bir renk alır ve kızarır.

5) Ateş

Ateş yükselmesinin en önemli nedeni vücutta bulunan iltihaptır. Küçük dilin iltihaplanması da ateş yükselmesine neden olabilir.

6) Ağız İçi İltihabı

Küçük dilde meydana gelen iltihap bademcik, damar ve diş etlerinin de iltihaplanmasına neden olabilir.

7) Küçük Dil Uzaması

Küçük dilin iltihabında küçük dil boyutunda önemli ölçüde artış görülür hatta küçük dil, dil arkasını kapsar. Nefes almada zorlanmalar görülebilir.

8) Uyku Sorunları

Küçük dil iltihabı horlama ve uyku problemlerini neden olabilir.

Küçük Dil İltihabı Tedavisi

Küçük dil iltihabının tedavi edilebilmesi için öncelikle bu durumun nedenini belirlemek gerekir. Bunun için kulak-burun-boğaz doktoruna başvurmalısınız. Küçük dil iltihabının teşhis edilmesi için bakteriyel enfeksiyonun iltihaba neden olup olmadığını öğrenmek gerekir.

İltihabın teşhisi için uzmanlar tarafından boğaz kültür testi gerekli görülebilir. Enfeksiyondan kaynaklı küçük dil iltihabında antibiyotiklerin kullanılması şişliği ortadan kaldıracaktır bunun yanında önleyici ilaçlar ve alerjik olaylardan kaynaklanıyorsa steroid ilaçlar uzman hekimler tarafından önerilebilir. Ancak alınacak her bir ilacın kesinlikle doktor gözetiminde olması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.