Bilgi Yeriniz

Koltuktaki Rutubet Kokusu Nasıl Geçer?

17.05.2018
2.735
Koltuktaki Rutubet Kokusu Nasıl Geçer?

Koltuklar bakımsız kaldıkları zaman ya da evde çok rutubet olması halinde, bu koku koltuklarınıza da sinebiliyor ve bundan dolayı koltuklar da rutubet kokusu yaymaya başlayabiliyorlar. Özellikle işten geldiğimizde evimizde kendimiz ilk bıraktığımız, stresimizi ilk attığımız yerdir koltuklar. Ayrıntı gibi dursa da, hayatımızda önemli bir yerdedirler. Koltuklarımızın rahatlığı da bu denli önemlidir.

Koltuklar konforumuz için bu kadar çok şey ifade ederken onların temizliği, kokusu da oldukça önemlidir. Bu zor gibi gözüken koltuğa yapışmış kokulardan kurtulmak bir hayli kolaylaşmıştır. Evde uygulayabileceğiniz bu yöntemlerden kısaca bahsetmek gerekirse;

Koltukta Oluşan Rutubet Kokusunu Giderme Yolları Nelerdir?

1-)Koltuklar İçin Kimyasal Temizleyici

Eğer bu yukarıdaki yöntemler ile uğraşmak istemiyorsanız, koltuklar için büyük marketlerde satılan temizleyici spreyler bulunmaktadır. Bu rutubet kokusunu gidermede size oldukça yardımcı olacaktır.

2-)Sirke – Su – Limon

Koltuktaki rutubet kokusunu giderirken de yine birçok konuda olduğu gibi sirke ve limondan yardım alabiliriz. İlk olarak yapmamız gereken bir kabın yarısına kadar ılık su doldurun. Doldurduğunuz suyun üzerine bir çay bardağı kadar sirke ve yarım çay bardağı kadar ise limon suyu ilave edin ve karıştırın.

Oluşturduğunuz karışımla temiz bir bezden yardımı ile koltuğunuzu güzelce ovalayarak silin. Tercihinize bağlı olarak, silme işleminin ardından sevdiğiniz kokuları az miktarda su ile karıştırıp bir kez daha silerseniz, koltuğunuzun daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin ardından koltuğunuzu kurumaya bırakın.

3-)Karbonat ve Limon

Karbonat ve limon, ikisi bir araya geldiğinde temizlik de oldukça etkili bir yöntemdir. İlk olarak yaklaşık yarım su bardağı karbonat ile bir çay bardağı limon suyunu ve yarım litre kadar suyu bir kabın içinde iyice karıştırmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz karışım ile temiz bir bezden yardım alarak koltukları ovalayarak güzelce silin. Sildiğiniz koltuğunuzu nemli ve temiz bir bezle tekrar güzelce silin. Daha sonra koltuğunuzu kurumaya bırakabilirsiniz.

4-)Sabun ve Su

Burada dikkat etmeniz gereken, renkli sabunlar bazen eşyalar üzerinde renk bırakma özelliği taşıyabiliyor. O yüzden tercihiniz beyaz sabun olmalı.

İlk olarak bir kabın yarısına kadar su doldurmanız gerekmektedir. Su doldurduktan sonra bir adet beyaz sabunu su yardımı ile iyice köpürtün ve karıştırın. Oluşturduğunuz karışım ile temiz bir bezden yardım alarak koltuk yüzeyini iyice ovalayarak silin. Silme işleminin ardından temiz ve nemli bir bez ile koltuğun yüzeyini bir kez daha silmeniz gerekmektedir. Silme işleminin ardından koltuğunuzu kurumaya bırakabilirsiniz.

5-)Beyaz Sirke ve Su

Bu yöntemin etkisini daha çok hissetmek isterseniz elinizde var ise boş sprey şişe gerekmektedir. Yaklaşık çay bardağı kadar sirke ile ya da sprey kutunuzun hacmine göre göz karar sirke fazla olacak şekilde su ile karıştırın. Hazırladığınız solüsyonu kokunun olduğu bölgelere sıkın ve kurumasını bekleyin. Koltuğunuz deri ise birkaç dakika sonra kurumasını beklemeden silin. İşlemi koku gidene kadar tekrarlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.