Bilgi Yeriniz

Koltuktaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

24.05.2018
2.366
Koltuktaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Evlerimizin yapı taşlarından olan koltuk takımları ve mobilyalardaki lekeleri çıkarmak bazen işkence halini alabiliyor. Özellikle de bu lekeler boya ve benzeri kimyasallar tarafından oluşmuşsa. Salona ya da evdeki odalarınıza badana yaparken veya iç mekanlarda herhangi bir boya işiyle uğraşırken, boyanın etrafa bulaşması neredeyse kaçınılmazdır.

Boyalar, parke, cam gibi kaygan yüzeylerden kolaylıkla temizlenebilirken; kumaş ve sünger gibi dokularda boya kumaşın içine işlediği için çıkarması oldukça güç bir hal alır. Hele ki salonunuzdaki koltuklar. Salona girildiğinde en çok göze çarpan ve lekenin görünmesi kaçınılmaz olan eşyalardır. Örtüye, kıyafetlere bulaşan boya lekeleri çamaşır makinesinde yıkanabilirken, her koltuğun kılıfı kolayca çıkarılıp makinede yıkanamaz ve leke koltuğun kılıfının altına geçmiş olabilir.

Koltuktaki Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Koltuklarınızdaki boya lekelerini çıkarma hususunda koltuk kumaşınızın beyaz mı renkli mi olduğu önemlidir. İki farklı renk skalası için farklı temizlik yöntemleri bulunur. Ayrıca temizlik işlemini leke yapan boyanın türüne göre tercih etmenizde fayda vardır. Koltuklarınıza bulaşan boya lekelerini çıkarırken dikkat etmeniz gereken diğer bir şey de, lekeye mümkün olduğunca çabuk müdahale etmektir. Boya lekesi kuruduğunda çıkarılması çok daha zor bir leke olacaktır.

Beyaz Kumaştan Boya Lekesi Çıkarmak

Beyaz kumaştan boya lekesi çıkarmada iki temel yöntem bulunur.

  • Çamaşır Suyu: Çamaşır suyu birçok çeşit boyayı çıkarmada oldukça etkin bir maddedir. Fakat çamaşır suyunun bu ağartıcı özelliği, sadece beyaz kumaşlarda doğru etkiyi gösterecektir. Yapmanız gereken şey, beyaz koltuk kumaşınızı su ve çamaşır sulu bir karışımın içine bastırıp, bir süre o şekilde bekletmek. Beklettikten sonra da beyaz kumaşınızı çamaşır makinesinde, kumaş türüne uygun bir programda yıkamanız gerekir.
  • Sıvı Deterjan: Bir leğenin içine koyacağınız sıcak su ve sıvı çamaşır deterjanı karışımını karıştırın. Koltuk kılıfınızı 3-4 saat kadar bu karışım içinde bekletin ve daha sonra çamaşır makinesinde yıkayın.

NOT: Koltuklarınızdaki boya lekelerini çıkarmada aseton ve tiner de kullanabilirsiniz fakat aseton ve tiner, koltuk kumaşınızın rengini kusturabileceği için onların, öncelikle koltukların görünmeyen yerlerinde, renk değişimine sebep olup olmayacaklarına bakmanız gerekir. Daha sonra eğer renk değişimi yapmadıysa, temizlik için de kullanabilirsiniz.

Renkli Kumaştan Boya Lekesi Çıkarmak

Renkli koltuk kumaşlarınızın temizliğinde de sıvı çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. Aynı şekilde renkli koltuk kumaşınızı sıvı deterjan ve su karışımında bekletin. Bir süre bekledikten sonra kumaşı su altında ovalayın. Ovalama ve çitileme işlemi sırasında kabaran fazla boyalar akacaktır.

Ardından kumaşınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Bu noktada çamaşırınızı kuruturken kesinlikle kurutma makinesi kullanmamanız gerekir. Az da olsa kumaşta leke kaldıysa, kurutucu bu lekeyi sabitleyecektir. Lekeyi bir daha çıkaramayabilirsiniz. Bu sebeple kendi kendine kurumaya bırakmanız gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.