Bilgi Yeriniz

Kırışık Perde Nasıl Açılır?

29.04.2018
23.975
Kırışık Perde Nasıl Açılır?

Perdelerin kırışması, yıkama sonrasında oluşan ve görsel açıdan rahatsızlık veren bir durumdur. Tüllerin üretildiği kumaş, oldukça hassas bir yapıdadır ve bu nedenle uygun şekilde yıkanmadığında, perdelerde bozulmalar da meydana gelebilmektedir. Bu yüzden yıkama işlemlerine dikkat edilmelidir. Özellikle çok yüksek ısıda ve yüksek devirde yıkanmaması perdelerin uzun ömürlü olabilmesi bakımından son derece önemlidir. Yıkama işlemi, hassas programda ve maksimum 30 derece sıcaklıkta yapılmalıdır. Yıkama sonrasında ise kırışıklığın giderilmesi için kullanılabilecek birkaç yöntem mevcuttur.

Tül Perdenin Kırışması Nasıl Önlenir?

Tül perdelerin kırışması durumunun çözümü de esasında yıkama aşaması ile ilgilidir. Yıkama sonrasında ütüleme işlemi kullanılarak kırışıklıkların açılması oldukça zahmetli olmakta, zamanla da tüllerde ısı dolayısıyla sararmalar ortaya çıkabilmektedir. Yıkama esnasında tüllerde oluşan kırışmanın en aza indirilebilmesi için sıkma ayarı en fazla 400 olmalı, durulama suyuna ise yarım bardak sirke eklenmelidir. Perdeler, kurutulmadan, nemli halde asılmalıdır.

Kırışık Perdeleri Açma

Yıkama aşamasında dikkat edilmediği için kırışmış olan ya da yıkama sonrasında çok fazla kırıştığı fark edilen perdelerin düz hale getirilmesi için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

  • İlk akla gelen yöntem, elbette ki ütülemedir. Perdelerin kırışıklıkları yüksek ısı ayarlı bir ütü ile giderilebilir, ancak bu tüm perdeler düşünüldüğünde hem yorucu olan hem de uzun zaman alan bir süreçtir. Yine de bazen ev hanımları rahat edemez ve tüm perdeleri ütülemek ister. İlla ütü yapılacaksa, mutlaka ütünün ısı ayarına ve buharlı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kırışıklıkların giderilmesinde, ütünün buharı çok önemli bir etkendir. Ayrıca ütü sıcaklığı, perdelerin hassasiyeti düşünülerek ayarlanmalıdır.
  • Bir başka yöntem ise perdelerin kurumasını beklemeden perdeleri kornişlere takmaktır. Kuruma işlemi yukarıdan aşağı doğru gerçekleştiği için genellikle kuruma esnasında kırışıklıklar da en aza iner. Perde asılı olduğu için aşağıların nemli hali, perdenin hafifçe aşağı doğru sünmesini sağlar ve bu da kuruma esnasında perdenin kendi ağırlığı ile düzleşmeye yardımcı olur.
  • Kırışmış olarak makineden çıkan perdelerin kırışıklıklarının giderilmesi için kullanılabilecek olan bir başka yöntem ise buhar yöntemidir. Yıkanan perdenin genişliği burada önemlidir. Bu yöntem daha çok dar kesimli perdelerde işe yaramaktadır. Büyük bir leğen ya da koya ayarlanarak bir miktar su kaynatılır ve daha sonra kaynamış olan su, bu kaba boşaltılır. Perde kendi yerine asıldıktan sonra alt kısmına kaba konan su konur ve bu kabın içindeki suyun buharı ile perdedeki kırışıklıkların giderilmesi sağlanır. Tam olarak perdelerin açılmasını sağlaması için perdenin nemli olarak asılması, daha etkili sonuç verecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.