Kaz Tüyü Mont Nasıl Temizlenir?

Kaz Tüyü Mont Nasıl Temizlenir?
22 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.263 kez okundu.

​Kışlık montlar arasında en sıcak tutanları, en sağlam ve dayanıklı olanları tartışmasız kaz tüyü montlardır. Kaz tüyü montlar ısıyı diğer mont tiplerine göre çok daha fazla hapseder ve çok daha uzun süre kişiyi sıcak tutar. Yumuşak yapıda olmaları, diğer montlara göre çok daha hafif olmaları ve rahat bir kullanıma sahip olmaları açısından kışın soğuğundan bizi koruması için en doğru tercih kaz tüyü montlardır.

​Kaz tüyü montlar esnek ve uzun ömürlüdürler, oldukça sıcak tutarlar ancak bir o kadar da cep yakarlar. Nefes alan bir mont türü olduğu için ter ve diğer nemin buharlaşmasına izin verir ve kişiye rahat bir kullanım sağlar. Ancak bu montların temizliği ve bakımı düzenli olarak yapılmalıdır ve bu montların bazı hassas noktaları olduğu için temizliği diğer montlara göre daha zor olabilir. Fakat düzenli temizlik yapılmadığı takdirde kaz tüyü mont, görünümünü kaybedebilir.

Kaz Tüyü Mont Nasıl Temizlenir?

  • Öncelikle, kaz tüyü montunuzu yıkama işlemine başlamadan önce tüm fermuarlarını kapatın. Varsa cırt cırtlarını takın ve montu ters yüz çevirin.
  • Kaz tüyü mont kullanıcılarının en büyük şikayeti, montun dikiş kısımlarından tüylerin dışarı çıkıyor olmasıdır. Montu ters çevirdikten sonra ilk yapacağınız şey, çıkan tüyleri temizlemektir. Tüyleri çekerek temizlemek yerine makasla kesmelisiniz. Tüyleri çekerseniz hem monta zarar verirsiniz, hem de arkasından başka tüylerin gelmesine sebep olursunuz.
  • Sonrasında montunuzun iç etiketindeki yıkama talimatlarını okuyun. Eğer çamaşır makinenizde kaz tüyü özelliği varsa, yıkama işlemi oldukça kolay olacaktır. Montunuzu makinede bu programda yıkayabilirsiniz. Ancak eğer makinenizde bu program yoksa ya da montunuzda herhangi bir yıkama talimatı belirtilmemişse ürünü 30 derecede, ağır deterjanlar kullanmadan yıkayabilirsiniz.
  • Kaz tüyü montunuzu yıkarken makinede sadece onun olması gerekir, diğer ürünler montunuza zarar verebilir. Ayrıca kaz tüyü montunuzla birlikte makineye bir tenis topu koymanız montunuzun yıpranmadan temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bunun için birkaç tenis topu edinip, yıkama öncesi montunuzun iç ceplerine yerleştirmeniz gerekir.
  • Montunuz makineden çıktığında tüyler ıslandığı için incecik gözükeceklerdir. Bu noktada kurutma işlemi çok önemlidir. Çamaşır makinesinden çıkardığınız montu bir sandalyenin üzerine geçirin ve belirli aralıklarla montu çırpın. Bunu yaptığınızda montunuzun giderek eski haline döndüğünü göreceksiniz.
  • Montunuzu kurutmak için kurutma makinesi kullanmamanız önerilir. Çünkü kurutma makineleri tüylerde topaklanma yapabilir ve montunuz eski haline geri dönemeyebilir.
  • Kaz tüyü montunuzu kuru temizlemecilere de temizlettirebilirsiniz. Diğer bir alternatif de ılık su ve hafif çamaşır deterjanı kullanarak elle yıkamanız olacaktır. Yalnız montunuz elle yıkamada aşırı nemleneceği için kurutmadan önce nazikçe sıkmanız gerekir. Ancak sıkarken montu fazla bükmemeye, yapısını bozacak şekilde sert davranmamaya dikkat etmeniz gerekir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git