Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar?

Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar?
31 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 688 kez okundu.

Yaz aylarının bunaltıcı sıcağında en çok tüketilen meyvelerden biri karpuzdur. Karpuzdaki su oranın yüksek olması nedeni ile yenilirken kıyafetlere, oturduğumuz yere ya da halıya dökülebilir. Karpuz suyu yüksek miktarda su içerdiği için temizlenmesi de oldukça kolaydır. Fakat dikkat edilmediği takdirde halıya ya da kumaşın üzerinde leke bırakabilir. Bu nedenle karpuz lekesinin çıkarılacağı kumaşın türü de önemli bir rol oynar.

Kumaş doğru bir şekilde temizlenmez ise zarar görüp yıpranabilir. Eğer karpuz kumaş gibi karpuz suyunu emebilecek bir zeminin üzerine dökülmedi ise ıslak mendil ya da bir kağıt havlu yardımıyla kolayca temizlenir.

Karpuz Lekesi Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Pamuklu, Yünlü ya da Doğal Kumaşlardan Karpuz Lekesi Çıkarma

Dökülen karpuz suyunun boyutuna göre tuzlu su karışımı hazırlanır. Tuz suyun içinde tamamen eridikten sonra hazırlanan karışım yardımı ile leke ıslatılır. Sonrasında sıcak su ile deterjan karıştırılarak leke temizlenir. Ardından kumaş su ile durulanır.

2-)Beyaz Pamuklu Kumaşlardan Karpuz Lekesi Çıkarma

Karpuz lekesi diğer kumaşlara kıyasla beyaz kumaş üzerinden daha kolay çıkar. Lekenin boyutuna göre soğuk su içerisine amonyak eklenilerek karıştırılır. Bu karışım lekenin üzerine dökülür ve yaklaşık 1 saat kadar beklenir. Daha sonra su ile durulanır. Eğer leke hala çıkmamış ise sabunlu suyun içerisine çamaşır suyu eklenir. Lekenin olduğu kısım bu suyun içerinde yıkanır ve su ile durulanır.

3-)Renkli Kumaşlardan Karpuz Lekesi Çıkarma

Dökülen karpuz suyu, oksijenli su yardımıyla ya da 90 derecelik alkol ile temizlenir. Ardından su ile durulanır.

4-)İpek Kumaşlardan Karpuz Lekesi Çıkarma

Karpuz suyunun döküldüğü kumaşın altına pamuk ya da suyu emebilecek bir kumaş parçası
yerleştirilir. Daha sonra lekeli olan bölge beyaz sirke yardımı ile temizlenir. Son olarak da su ile durulanır.

5-)Sentetik Kumaşlardan Karpuz Lekesi Çıkarma

Sentetik kumaşlardan limon suyu, sirke ya da amonyak lekenin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Limon suyunu ya da sirkeyi yoğunluklarına göre sulandırarak kullanılabilir. Amonyak sulandırılırken kullanılan suyun onda biri kadar amonyak eklenir. Amonyak miktarı fazla olur ise kumaş yıpranabilir. Sağlık açısından tehlikeli olabileceği için dikkat edilmesi gerekmektedir.

6-)Kuru Fasulye ile Karpuz Lekesi Çıkarma

Çok bilindik olmasa da bu yöntem ipek, yün gibi hassas kumaşların temizlenmesi için daha doğru bir yöntem olacaktır. Yapılması gerek kuru fasulyeyi suda haşlamaktır. Kuru fasulye haşlandıktan sonra tencerenin içindeki suyu dökmeyip karpuz lekesini çıkarmak için kullanılabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git