Bilgi Yeriniz

Karın Sertleşmesi

11.04.2018
2.853
Karın Sertleşmesi

Karın sertleşmesi, daha çok beslenme düzeni ve tüketilen gıdalar ile ilgili sorunlar arasından bir tanesidir. Bu açıdan karında sertleşme sorunu için sindirim sistemi problemlerinden kaynaklı denilebilir. Fiziksel olarak da temas edildiğinde hissedilebilen bir durum olan karın sertleşmesi, kişinin çok aşırı şekilde beslenmesi ya da mide ile ilgili bir sorundan ileri gelmektedir. Kendiliğinden geçen bir durum olsa da, sorun sindirim sistemi ile ilgili ise gerçek anlamda rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.

Karında Sertleşme Nedenleri Nelerdir?

  • Karın bölgesinde meydana gelen sertleşmelerde, en sık ortaya çıkan neden karında şişkinlik ve gaz problemleridir. Gaz sorunları genellikle beslenme düzeninin olmaması, çok hızlı yemek yeme ve sıklıkla beslenme esnasında hava yutma sorunlarından kaynaklanmaktadır. Gaz sorunlarının meydana gelmemesi için kişinin beslenme esnasında az ve yavaş besin tüketmesi önemlidir. Bunun yanında, aşırı baharatlı ya da sindirim için sorun teşkil edebilecek gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan kabızlık problemi, karın bölgesinde şişkinlik ve sertleşmeye neden olan temel nedenlerin bir başkasıdır. Boşaltım sistemindeki sorunlar ya da makattaki sorunlar dolayısıyla dışkı yapamama durumu kabızlık olarak isimlendirilmektedir. Suyu günlük yaşamında çok fazla içmeyen ve beslenme düzeni olmayan kişiler, kabızlık sorununa sık sık maruz kalabilmektedir. Kabızlığın ortadan kaldırılmasında, beslenmenin sağlıklı gıdalarla yapılması ve sıvı tüketiminin günde en az 2-5, 4 litre civarında olması gerekmektedir.
  • Kramp, şişkinlik, gaz birikimi gibi sorunlara yol açabilen ve günümüzde birçok kişiye teşhisi konan huzursuz bağırsak sendromu da karında sertleşme nedenleri arasında yer almaktadır. Huzursuz bağırsak sendromu, hastayı güçten ciddi manada düşürebilecek ve kilo kaybına da yol açabilecek ciddi bir durumdur. Hangi sebeple meydana çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı tüketilen besinler ve hormonsal durumlar, bu rahatsızlıkta tetikleyicidir.

Karın Sertleşmesi Tedavisi

Huzursuz bağırsak sendromunun tedavi edilmesinde, bağırsak içini temizleyen ve krampların azalmasını sağlayan birtakım ilaçlar kullanılabilmektedir. Aynı şekilde doktorun önerisi doğrultusunda hastaya lif oranı yüksek bir diyet uygulaması da sağlanabilir. Bunun haricinde, kabızlık ve gaz birikimi sorunları da tedavi edilmelidir. Aksi halde karın sertleşmesi sürekli ve rahatsız edici bir hal alabilir.

Bireyin, mutlaka gün boyunca sıvı tüketmesi, paket gıdalardan kaçınması, yemek öğünlerinde de sıvı besinlere ağırlık vermesi önerilir. Aynı zamanda gaz sorununun ortadan kaldırılması için hastaya doktor tarafından günlük minimum yarım saat yürüyüş de önerilebilmektedir.

Beslenme, karın sertleşmesinin ortadan kaldırılmasında çok önemli bir yere sahiptir. Kişinin mutlaka meyve ve sebzeleri taze olarak tüketmesi gerekir. Bunun yanında karbonhidrat alımından kaçınılmalıdır. Stres faktörlerinden de kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.