Kararan Musluklar Nasıl Temizlenir?

Kararan Musluklar Nasıl Temizlenir?
29 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.348 kez okundu.

Kararan musluklar, temizlenmesi zor gibi dursa da aslında birkaç pratik yöntem ve sürekli bir temizlik ile korkutucu olmaktan çıkmaktadır. Musluklarda, sürekli kullanımdan ya da uzun süreli beklemekten kaynaklı yıpranmalar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikle yapılması gereken mümkün olduğunca musluklarınızı, lavabolarınızı sürekli temiz tutmanız olmalıdır. Belli bir bekleme süresi ile lekeler daha da inatçı bir hale gelebilmektedir.

Kararan Musluklar Nasıl Temizlenmelidir?

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi, lavaboyu kullandıkça musluklarınızı ve lavabonuzu çok üzerine düşmeden de olsa bir kez silmeniz, kalıcı lekeler açısından sizi daha zorlu bir işten kurtaracaktır.

1-)Sirke Yöntemi

Sirke sadece yemekler için değil, doğal temizleyici özelliği ile de ev hanımlarının çokça tercih ettiği bir üründür. Yine musluk ve lavabo temizliğinde de kolayca tercih edebilirsiniz. Sirke ve suyu karıştırıp, karıştırdığınız karışımı bir sünger yardımı ile musluklarınızı temizleyebilirsiniz. Bu karışım aynı zamanda musluklarınızı parlatmakta da size oldukça yardımcı olacaktır. Eğer sirke kokusuna karşı hassasiyetiniz var ise, muhakkak bol su ile durulayınız.

2-)Karbonat Yöntemi

Karbonat koku emiciliği, parlatma ve temizlik konusunda yine ev hanımlarına büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu uygulamada ise karbonatın temizleyici ve parlatıcı özelliğinden bahsedeceğiz.

Su ile karıştırdığınız karbonatı hamur kıvamından biraz daha sulu bir şekildeyken musluğunuza sürün ve 45 dakika kadar bekletin. Yine bir sünger yardımı ve su ile durulayarak temizleyin. Böylece kararmalar yok olduğu gibi musluklarınız kolay bir şekilde sizi yormadan temizlenmiş olacaktır.

3-)Limon Yöntemi

Burada limonun asit özelliğinden faydalanacağız. Yapmanız gereken, ortadan ikiye bölmüş olduğunuz limonu kararan bölgeye ovalayarak sürün. 5-6 dakika uygulayacağınız bu işlem sonunda kararmalar büyük oranda azalacaktır. Son işlem olarak yine su ile durulayabilirsiniz.

4-)Kararma Önleyici ve Parlatıcı Kimyasallar

Herhangi bir markette kolaylık ile bulabileceğiniz kararma önleyici ya da parlatıcı spreyleri de uygulayabilirsiniz. Yalnız kimyasal kullanırken önlem almanız gerekmektedir. Bu tarz kimyasallar içinde barındırdığı maddelerden ötürü kişinin derisine zarar verebilmektedir. Kimyasal kullanırken eldiven ve maske takmanız durumunda kimyasaldan doğabilecek herhangi bir probleminde önüne geçmiş olursunuz.

5-)Diş Macunu Yöntemi

Bu yöntemde diş macununu eğer çok ciddi bir kararma yok ise kullanmanız daha doğru olacaktır. Kararan bölgeye sürdüğünüz diş macununu 20 dakika kadar beklettikten sonra süngerin sert tarafı ile ovalayarak durulayın. Kararmanın ortadan kalkacağı gibi parlamasına da neden olacaktır. Eğer çok fazla bir kararma var ise diş macunu bu konuda sizi biraz uğraştırabilmektedir.

Musluklar Kararmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Üzerinde sürekli su kalması da kararmalara ve lekelenmelere sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda her zaman önceden müdahale edebilmek çok önemlidir. O yüzden mümkün olduğunda musluklarınızı silmeye özen gösteriniz.

Eğer evinizde evin yüzeylerini silmek için kullandığınız kimyasallar var ise temiz bir bezi çok az yüzey temizleyici ile nemlendirdiğinizde yine musluklarınızdaki su lekeleri ve yeni başlayan kararmalara karşı oldukça etkili olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git