Bilgi Yeriniz

Kararan Lavabo Nasıl Temizlenir?

09.05.2018
3.426
Kararan Lavabo Nasıl Temizlenir?

Lavaboların kararma problemi kadınların sık sık karşılaştığı ve çözmekte zorlandığı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mutfak ve banyo aktif olarak sürekli kullanıldığı için sürekli olarak da kirlenmektedir. Özellikle uzun zamandır kullanılmayan bir ev ise ve yeni taşınmışsanız, bu lekeler biraz daha inatçı olabilir. Bu tür hijyenik açıdan temiz olması gereken yerler için kararmalar ve lekeler, etkili ve pratik yöntemler ile temizlemek oldukça kolaylaşır.

Kararan Lavabo Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Bu tür sorunlar için üretilen kimyasal ürünler dışında evde de uygulayabileceğiniz çözümler mevcuttur.

1-)Sirke

Sirke, her yerde ihtiyacımıza koştuğu gibi burada da karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem oldukça doğal ve etkili bir yöntemdir. Yapmanız gereken, bir kabın içinde yaklaşık 1 bardak sirke ile 1 litre kadar ılık suyu karıştırın. Daha sonrasında genelde tel ile yapmak daha kolaydır fakat bulaşık süngeri ile de yapabilirsiniz, bulunan lekenin üzerini ovalayarak silin. Bu işlemden sonra sirkeli olmayan, nemli bir ile tekrar silin ve en son işlem olarak kuru bir bez ile üzerinden geçin.

2-)Diş Macunu

Öncelikle temiz fakat kullanılmayan bir diş fırçasının üzerine diş macununu sıkıp kararmış bölgeyi fırçalayın. Sonrasında ise fırçayı diş macunundan temizleyip aynı bölgeyi tekrar fırçalayın. Yine son işlem olarak, temiz ve nemli bir bez ile bölgenin üzerini silmek gerekmektedir.

3-)Kola

Neredeyse sofralarımızdan eksik olmayan, sürekli tükettiğimiz kolanın aynı zamanda müthiş bir temizleyici özelliği vardır. Asidi kaçmış kolayı kararmış lavabonuza döküp tel ile ovaladığınızda yine sizi sevindirecek bir sonuç ile karşılaşacaksınız.

4-)Sabun, Tuz ve Limon Suyu

Bu işlemde sabun ile sıcak suyu karıştırıp kararmış ya da lekeli bölgeyi bir sünger yardımıyla iyice siliyorsunuz. Sonrasında ise tuz ve limon suyunu karıştırıp, yine bir bez yardımıyla tekrar bölgenin üzerinden geçiyorsunuz.

5-)Soda Ve Karbonat

Soda ve karbonat da kolayca uygulanabilecek pratik bir yöntemdir. Yaklaşık 2 şişe soda ile 1 su bardağı karbonatı iyice karıştırın. Karıştığından emin olduktan sonra bulaşık teli veya sünger yardımıyla kararmış bölgeyi ovalayarak silin. Daha sonrasında ise temiz ve nemli bir bez ile tekrar üzerinden geçin.

6-)Cif

Cif de genelde sürekli temizliklerde kullanılan bir üründür. Eğer kararma ileri derecede değil ise cif yardımı ile biraz ovaladıktan sonra kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

7-)Pas Sökücü

Pas sökücüler de kararmaya oldukça yardımcı olurlar. Kararan bölgeye biraz döküp 2 dakika kadar beklettikten sonra sünger yardımı ile üzerinden geçtiğinizde bölgenin temizlendiğini göreceksiniz.

Lavabo Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lavabonuzu sık aralıklarla ile temizlemeye, kirleri biriktirmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Mermer lavabolar için, örneğin her el yıkama için kullandığınızda bir sünger ve cif yardımıyla silmek, sizi zor lekelerden her zaman uzaklaştıracaktır.

Çelik lavabolar için ise, genelde mutfakta kullanıldığı için, yine bir sünger ve bulaşık deterjanı aracılığıyla günlük olarak silmek, yine sizi sonrasında oluşabilecek zor kirlerden kurtaracaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.