Bilgi Yeriniz

Kadayıf Şerbeti Sıcak mı Dökülür?

14.05.2018
7.085
Kadayıf Şerbeti Sıcak mı Dökülür?

Kadayıfın Şerbeti Nasıl Dökülür?

Kültürümüzde şerbetli tatlıların yeri oldukça farklıdır. En çok tercih edilen şerbetli tatlılar ise haliyle baklava ve kadayıftır. Fakat yapımının kolaylığını göz önüne alırsak kadayıf, baklavadan daha kolay ve çabuk bir şekilde hazırlanır. Kadayıf, yine şerbetli tatlılar içinde şerbetinin hazırlanması açısından da en kolay tatlıdır. Genelde şerbetini dökerken şerbetin soğuk olması gerektiği söylenmektedir. Fakat bu tam olarak doğru değildir.

Kadayıfın ve şerbetinin yapımının kolaylığından bahsettik. Fakat özellikle şerbet yapımında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Aslında şerbetli tüm tatlıların şerbetinin yapımı önemlidir. Çünkü tatlıya tadını şerbet vermektedir. Bu yüzden eğer şerbet kötü olursa bu tatlının tadını da etkileyecektir.

Kadayıf Şerbetinin Hazırlanışı

Şerbetin öneminden bahsettik. Şimdi ise kadayıfın şerbetinin nasıl olması gerektiğine değinmek istiyoruz.

  • Öncelikle malzeme olarak su, şeker ve limon suyunu hazırlayın. Kadayıfın büyüklüğüne göre değişir fakat yaklaşık olarak 3 su bardağı su, yine 3 su bardağı şeker (toz şeker olmalı) ve göz kararı limon suyu. Burada bilmeniz gereken en önemli nokta su ve şekerin miktarları aynı olmalıdır.
  • Suyu ve şekeri pişireceğiniz tencere içine dökün ve iyice karıştırın. Bu karıştırma esnasında şekerin erimesi gerekmektedir. Sonrasında ocağınızın altını kısarak kaynatmaya devam edin. Bu kaynatma esnasında 2 damla limon suyu damlatın ve 5 dakika kadar iyice pişmesini bekleyin. Kıvamına tamam dediğiniz zaman tencereyi ocaktan alabilirsiniz.
  • Burada dikkat edilmesi gereken, eğer kadayıf soğuk ise şerbetin sıcak olması gerekmektedir. Eğer kadayıfınız sıcak ise şerbeti sıcak hali ile kullanmanız kadayıfın yumuşamasına sebep olacağından biraz bekletip ılık hale geldikten sonra kadayıfınızın üzerine dökebilirsiniz.

Sütlü Kadayıf Şerbeti Hazırlanışı

Sütlü kadayıf şerbeti için ise malzemeler farklılık göstermektedir.

  • Öncelikle malzeme olarak yaptığınız kadayıfın da büyüklüğüne göre yaklaşık olarak 1 litre süt, 1 su bardağı kadar toz şeker hazırlamanız gerekmektedir.
  • Biraz önce su ve şekerde yaptığımız gibi bu sefer süt ve şekeri bir tencere içine koyup iyice karıştırıyoruz. Şekerler eriyene kadar.
  • Kaynamaya başladıktan sonra ocaktan alıp dinlenmeye bırakabilirsiniz.

Burada da bilmeniz gereken bir detay vardır. Eğer yine kadayıfınız hazır ve soğumuş ise şerbetinizi de yaklaşık 2 dakika beklettikten sonra kadayıfınızın üzerine dökebilirsiniz. Kadayıfı yeni fırınlıyorsanız da, fırından çıktığında kadayıfınızı yaklaşık olarak 2 dakika bekletip şerbetini üzerine dökebilirsiniz. Eğer kadayıfınız güzel olsun istiyorsanız, şerbetine fazlasıyla dikkat etmeniz gerektiğini unutmayınız. Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.