Kabak Çekirdeği İshale İyi Gelir mi?

Kabak Çekirdeği İshale İyi Gelir mi?
22 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.402 kez okundu.

Kabak çekirdeğinin bünyeden bünyeye bağlı olarak ishali geçirdiği ya da tam tersine ishal yaptığı söylenmektedir. Aslında kabak çekirdeği içeriğindeki omega3 sayesinde insan vücuduna zararı dokunabilecek bir kuruyemiş değildir. Özellikle ay çekirdeği ile kıyasladığımızda, çok daha faydalıdır.

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi içinde bulunan omega3 ile beyin sağlığı açısından da faydalı olduğu bilinmektedir. Fakat her besinde olduğu gibi aşırı tüketimde tabii ki vücudu etkileyebilmektedir. O yüzden yediğiniz her besin için mümkün olduğunca aşırı tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir.

Kabak Çekirdeği İshale İyi Gelir mi?

Aşırı Tüketimde Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeğini aşırı tüketmemek çok önemlidir. WHO’nun (Dünya sağlık örgütü) da özellikle içinde bolca çinko mineral barındırmasından dolayı kişilerin yemesini desteklediği kabak çekirdeği, hücrelerin gelişmesine, büyümesine de büyük bir etkendir. Uyku düzenini sağlaması, hafıza geliştirme ve yaraların iyileşme süresinin hızlanması, göz ve cilde iyi gelmesi gibi birçok konu için çinko mineral oldukça önemlidir ve doğal olarak kabak çekirdeği tüketilmelidir. Aşırı tüketimde kabak çekirdeği;

 • Kilo problemlerine neden olabilmektedir.
 • Problemli bir cilt yapınız varsa, kabak çekirdeği tüketirken ekstra dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi halde sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir.
 • Aşırı tüketim durumunda kişilerde ishal gibi sorunlara yol açabilmektedir.
 • Mide ile ilgili bir rahatsızlığınız var ise, kabak çekirdeğini günde içinde çok az tüketilmesi gerekmektedir. Maksimum bir avuç kadar. Fazlası rahatsız edebilmektedir.
 • Kalori bakımından oldukça yüksek olmasından dolayı diyet yapan kişiler veya sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin fazla tüketmemesi gerekmektedir.

Normal Tüketimde Kabak Çekirdeği

Yukarıda kabaca faydalarından bahsetmiştik. Daha detaylı bir şekilde faydalarından bahsedecek olursak;

 • Normal tüketimde kilo vermede kişilere oldukça yardımcı olmaktadır. Fakat dikkat edilmediğinde demin de bahsettiğimiz gibi kilo alımına yol açabilmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminden dolayı günde en az bir avuç tüketilmelidir.
 • Normal bir şekilde tüketilen kabak çekirdeği, erkeklerde prostat problemini azaltır ve engellemektedir. Yine söylediğimiz gibi günde bir avuç kabak çekirdeği alınması prostat için de faydalı olacaktır.
 • Kadınlarda özellikle menopoz döneminde çok sık görülen ateş ve terleme gibi durumlarda, kabak çekirdeği tüketildiğinde bu şikayetlerin azaldığı görülmektedir.
 • Kontrollü tüketildiğinde kolesterol rahatsızlığı çekenlerde, kolesterolü dengede tuttuğu gözlemlenmektedir.
 • Uyku problemi çeken kişiler tarafından alındığında uyku düzenini sağlamaktadır. İçinde bulunan aminoasit sayesinde uyku düzenini sağlamasının yanında kaliteli bir uyku uyumanızı sağlamaktadır.
 • Böbrek hastaları için özellikle, gözle göremediğimiz bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlamaktadır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git