Bilgi Yeriniz

İrmik Helvası Nasıl Saklanır?

09.05.2018
13.911
İrmik Helvası Nasıl Saklanır?

İrmik, Türk mutfağında çok kullanılan bir gıdadır. Yemeklerde kullanıldığı kadar tatlılar için de tercih edilen bir besindir. Türk mutfağında daha çok cenazelerde pişirilmesiyle tanıdığımız irmik helvası, içerisinde bulunan yüksek glüten seviyesinden dolayı tüketme ve muhafaza etme konusunda oldukça dikkatli olunması gerekir. Fakat doğru yöntemler uygulandığında tadında hiçbir değişme ve bozulma olmadan uzun süreler saklanabilir. Bunun için uygulanabilecek yöntemler ise oldukça basittir. Tek yapmanız gereken şey, irmik helvasını ne kadar süre saklamak istediğinize karar vermektir.

İrmik Helvası Nasıl Saklanır?

1-)Dışarıda Bırakma

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi, kalabalık bir kitle için yapılmışsa, örneğin cenaze, düğün vb. bu zamanlarda irmik helvası çabuk tüketileceğinden mutfakta, güneş almayan, rutubetsiz ve nemli olmayan bir yerde kolaylıkla saklanılabilir. Aksi halde aynı gün bitecek bile olsa, tadında ekşimeler meydana gelebilir.

2-)Buzdolabında Saklama

Bu işlem, demin bahsettiğimiz gibi bir kitle için yapılmamış ise, yani hemen tüketilmeyecek ise buzdolabında saklamak doğru bir tercih olacaktır. 4-5 gün gibi daha uzun süreli saklamak istiyorsanız, mutlaka cam saklama kaplarına koyarak hava almayacak bir şekilde buzdolabında saklamalısınız. Ağzının kapalı olması oldukça önemlidir. Çünkü ağzı iyi kapanmadığı zaman irmik helvasının tadında değişiklik olur. Bunun nedeni ise dolabın içerisinde bulunan diğer yiyeceklerdir. Helva ne kadar beklerse dolabın içindeki kokuyu da o kadar alacaktır.

3-)Derin Dondurucuda Saklama

Yine hava almayacak kaplarda ya da buzdolabı poşeti içerisinde ağzı sıkıca bağlanmış olarak derin dondurucuda aylar boyunca saklayabilirsiniz. Ama bu durum çok tavsiye edilmez. Çünkü uzun süre saklanan irmik, tadını ve kokusunu kaybedebilir. İrmik helvasını koyduğunuz şeyin dışına ise derin dondurucuya yerleştirdiğiniz günü not etmeyi unutmayın.

İrmik Helvasının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

  • Genellikle tatlılarda kullanılan irmikler lezzet açısından oldukça etkileyici olması kokusuna da yansımaktadır. Bu yüzden irmik bozulmaya başladığı zaman kokusunu da kaybetmeye başlar. Eğer irmiğin kokusunda istenmeyen bir şekilde ağırlaşma fark ediyorsanız o irmiği kesinlikle kullanmamalısınız.
  • İrmik her ne kadar küçük taneli bir besin olsa da dokunulduğunda sertliği fark edilir. Eğer yapısında bir yumuşama fark ettiyseniz bu da bozulduğuna bir işarettir
  • İrmik bozulmaya yüz tuttuğunda yapısında oluşan değişiklikler nedeni ile yapışkan bir hal almaya başlar. Normalde tane tane gözükürken, bu yapışma değişimi ile biraz daha bütünleşmeye başlar. Yapışma durumunun gözlemlendiği irmikler tüketilmemelidir.
  • İrmik helvasının üzerinde tüylenme oluşmuş ise kesinlikle tüketilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.