Hint Kınası Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Hint Kınası Lekesi Elden Nasıl Çıkar?
18 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.866 kez okundu.

Kına birçok derde deva olur. Çok eskilerde kına, farklı sebeplerden dolayı kullanılırdı. Bunlardan en yaygını veba hastalığını önlemek için yapılan tedbirler arasında olması ve mumyalama işlemidir. Günümüzde artık süsleme ve boyama uygulamalarında da sık sık tercih edilir.

Süsleme işlemlerinde özel olarak, kökeni Pakistan ve Hindistan’dan gelen ve geleneksel bir yöntem olarak Hint kınası kullanılır. Şimdilerde çok moda olan bu yöntem, ülkemizde de yaygın bir şekilde görülmektedir. Hint kınasının ham maddesini “Hinna” adındaki geniş yapraklı bir bitki oluşturur.

Kına organizasyonlarında, sokaklarda, özel günlerde ellere çeşitli motifler ile Hint kınası yapılır. Normalde deriye direkt temas eden kınanın veya Hint kınasının çıkması çok uzun sürmez. Bir veya iki hafta içerisinde solmaya başlar ve en geç bir ay sonra tamamen kaybolur. Fakat bazen tamamen kaybolması daha uzun sürer. Bu süre zarfında sıkılıp, hemen çıkartmak isteyebilirsiniz. Bunun için birkaç yöntem mevcuttur.

Hint Kınasını Çıkartma Yöntemleri Nelerdir?

  1. Bu yolda yapacağınız ilk işlem; ellerinizi keselemektir. Özellikle siyah renkli Hint kınasını, biraz kese işlemi ve ardından sabun ile yıkayarak uzaklaştırabilirsiniz.
  2. Ellerinizin sık sık yıkamaya özen gösterin. Sadece suyun da leke çıkarıcı özelliği bulunur. Gün içerisinde ellerinizin su ile temas ettiği zamanlar kınanın yavaş yavaş temizlenmesine yardımcı olacaktır. Eğer daha çabuk temizlenmesini istiyorsanız, limonlu bir su hazırlayın. Toplam 3 gün, her gün bir saat süre ile ellerinizi bu suda bekletin.
  3. Elinizdeki kınalı bölgeyi, zeytinyağı ile yavaş hareketlerle ovuşturarak biraz bekletiniz. Ardından sabunla elinizi yıkayınız. Eğer leke hemen geçmediyse, aynı işlemi tekrarlayınız.
  4. Diş macunu, derideki Hint kınasını çıkartmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Ellerinizdeki kınanın boyutuna göre diş macununu çok az olmayacak şekilde sürün. Biraz beklettikten sonra su ile ovalarken kına lekesi de kalmayacaktır. Bundan sonra eliniz biraz kızarabilir. Fakat endişelenmeyin, zamanla kızarıklık geçecektir.
  5. Kullandığınız saç kremlerinde birçok katkı maddesi bulunur. Markasına göre değişen ama temelinde aynı olan bu maddeler sayesinde de elinizdeki kına lekesinden kurtulabilirsiniz. Saç kremi ile kınalı bölgeyi ovarak ve ardından durulayarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  6. Limon ve karbonat kullanarak da Hint kınasını elinizden çıkarmanız mümkündür. Karbonatın üzerine limon suyu sıkıp, kınalı bölgeyi ovunuz. Cildiniz eğer çok hassassa, sürekli kullanıldığı takdirde tahriş olmasına sebep olabilir. Bu nedenle dikkatli uygulamanız gereken bir yöntemdir.
  7. Eczaneden klor ve hidrojen peroksit temin ederek, elinizdeki kınalı bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git