Bilgi Yeriniz

Hindistan Cevizi Bozulur mu?

26.08.2018
6.837
Hindistan Cevizi Bozulur mu?

Hindistan cevizinin ilk hangi ülkede bulunduğu bilinmemektedir. Fakat uzun yıllardır tüketilen bir meyvedir. Hindistan cevizi ağaçlarda yetişen bir meyvedir. Daha yeni oluşmaya başlamış ve olgunlaşmamış hali yeşildir. Olgunlaşan hindistan cevizinin yeşil olan kabuk kısmı sertleşerek kahverengiye dönüşür. Kabuğunun altında hindistan cevizinin etli kısmı vardır. Bu kısım beyazdır ve bu kısım ezilerek hindistan cevizi sütü elde edilir. Hindistan cevizinin alt kısmında hindistan cevizi suyu vardır.

Hindistan cevizinin tüm kısımları kullanılabilir. İçerisindeki suyu içilebilir. Hindistan cevizinin etli kısmı ister toz halinde ister aynı şekilde tüketilebilir. Hindistan cevizinin kabuk kısmı ise süs eşya yapımında tercih edilebilecek bir meyve kabuğudur. Dekoratif olarak bulunduğu ortama hoş bir hava katacaktır.

Hindistan Cevizi Bozulur Mu, Nasıl Saklanır?

Hindistan cevizinin bozulması tabikide saklanma şekline bağlı olarak değişir. Uygun koşullarda saklanmayan hindistan cevizi bozulacaktır. Hindistan cevizi içerisinde yüksek oranda yağ bulundurmaktadır. Hindistan cevizi eğer güneş alan bir yerde kalırsa ya da uzun süre dışarıda bekletilirse içerisindeki yağdan dolayı hindistan cevizi ekşiyecektir, dolayısıyla bozulacaktır.

Hindistan cevizi hiç kırılmadan oda koşullarında bozulmadan 4 ay kadar bekletilebilir. Fakat bekleyen hindistan cevizinin içerisindeki su miktarı azalabilir. Bunun yanı sıra hindistan cevizi parçalar halinde de saklanmak isteniyor olabilir. Etli kısım hindistan cevizinden ayrılarak istenirse parçalar halinde istenirse de rendelenerek saklanabilir. Hindistan cevizi eğer dondurucuda saklanacak ise 4-6 ay arasında bozulmadan saklanabilir. Eğer buzdolabında saklanacak ise 4 gün içerisinde tüketilmelidir.

Hindistan cevizinin tadında, kokusunda herhangi bir değişiklik var ise kesinlikle tüketilmemelidir. Bazen hindistan cevizinin etli olan kısmı sararabilir hatta rengi kahverengine dönebilir. Bu gibi durumlarda da hindistan cevizi tüketilmemelidir. Hindistan cevizi çöpe atılmalıdır.

Hindistan Cevizinin Yararları Nelerdir?

  • Hindistan cevizi yüksek miktarda diyet lif içerir. Bu sayede hindistan cevizi tüketiminde kanda bulunan glikoz miktarında artış olmaz. Bu sayede de diyabet oluşumunu engeller. Salgılanan enzimin düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Hindistan cevizinin içerisinde yaşlanmayı geciktirebilecek bazı maddeler bulunmaktadır. Hindistan cevizi tüketimi cildi güzelleştirir ve gençleştirir. Yaşlanmayı geciktirir.
  • Hindistan cevizi içerisinde doğal yağ bulundurur. Tüketildiğinde vücuda enerji olarak faydası olur. Vücutta depolanarak yağlanmalara sebep olmaz. Tam tersine vücutta bulunan fazla yağların yakımına yardımcı olur. Özellikle karın bölgesinde bulunan yağlar üzerinde oldukça etkilidir.
  • Hindistan cevizi içeriği sayesinde cilt ve saç için oldukça besleyicidir. Bu neden ile kozmetik ürünlerinin ya da cilt ve saç bakımı için kullanılan birçok ürünün içerisine hindistan cevizi yağı ya da sütü eklenmektedir. Saç ve cilt için oldukça faydalı bir meyvedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.