Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır?

Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır?
23 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.127 kez okundu.

Hellim peyniri, orta bir sertlik derecesine sahip olan, sık dokulu ve sarıya çalan beyaz renge sahip bir peynir türüdür. Sıklıkla Kıbrıs’ta tüketilen bu peynir, son yıllarda ülkemizde de birçok yerde satışa sunulmaktadır.

Besin değerleri bakımından zengin olan Hellim peyniri, protein bakımından da tüketilmeye değer bir yapıya sahiptir. Genel olarak kuru nane ile baharatlanan ya da salamura edilen hellim peyniri, sıklıkla kahvaltıda ya da çay saatlerinde kızartılarak da tüketilebilmektedir.

Hellim Peynirinin Kızartılması

Hellim peynirinin kızartılması oldukça kolay bir işlemdir. İlk olarak peynirden küçük bir parça kesilir ve tadılır. Uzun süre dayanması için salamura edilen peynir, tuzlu halde ise bir süre soğuk suda bekletilebilir.

Tuzu arzu edilen kıvama gelen Hellim peynirinin kızartılması için istenen kalınlıkta parçalar kesilir ve mümkünse yapışmaya yol açmayacak, teflon ya da granit bir tavada yağsız olarak kızartılmalıdır. Bu işlem birkaç dakika alacaktır. Ardından çeşitli gıdalarla birlikte tüketime hazır hale gelecektir.

Hellim Peynirinin Tüketimi

Oldukça leziz bir peynir türü olan hellim peyniri, ana yemekler için kullanılabilir, aynı şekilde kızarmış olarak ana yemeğin yanında yardımcı besin olarak da tüketilebilir. Taze olarak da tüketilebilen hellim peyniri kızartıldıktan sonra salata, makarna ve kahvaltı masasında rahatlıkla tüketilebilir.

  • Hellim peyniri kızartıldıktan sonra lavaş ve taze yufka arasına eklenebilir, arzu edilen baharat ve yeşilliklerle birlikte tüketilebilir.
  • Mevsim yeşillikleri kullanılarak hazırlanmış olan salatanın üzerine kızarmış hellim peyniri eklenerek salata çok daha lezzetli bir hale getirilebilir. Buna ek olarak ara öğünlerde de kızarmış halde tüketilebilir.
  • Makarna pişirdikten sonra soslu ya da sade kızarmış şekilde hellim peyniri kullanılabilir.

Hellim Peyniri Yapımı

Kıbrıs’ta geleneksel yöntemlere uygun olarak yapılan Hellim peyniri, çiğ olarak inek, keçi ya da koyun sütünün kullanılması ile elde edilmektedir. Bu süt türlerinden inek sütüyle yapılan peynirin ömrü, diğerlerine göre bir hayli kısadır.

Hellim peynirinin yapılabilmesi için pastörize edilmemiş haldeki bir miktar süt ısıtılarak ılıması sağlanır. Ardından mayalandırılır ve koyulaşmaya başladığında kalıplara alınır. Hellim peynirinin her bir parçası ortalama 250 gram ağırlığındadır. Dikdörtgen kalıplara alınan peynirler bol tuzla salamura edilir ve bu sayede raf ömrü uzatılmış olur.

Hellim Peynirinin Muhafaza Edilmesi

Salamura yöntemi ile hazırlandığı için ekstradan bir işlem yapılmasına gerek olmayan hellim peyniri, uygun ve temiz bir saklama kabında muhafaza edilebilir. Tuz oranı bir hayli fazla olduğu için kullanım ve kızartma işlemlerinden önce bir süre suda bekletilmesi tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git