Haşlanmış Patatesin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Haşlanmış Patatesin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
26 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 3.811 kez okundu.

Patates tüm sene boyunca bulunabilen, hasat edilen ve tüketilebilen bir besin maddesidir. Patates kızartması, patates püresi, haşlanmış patates, patates yemeği gibi binlerce leziz yemek çeşidinde başrol ya da yan rolde bulunabilir. Patates; pirinç, buğday ve mısırdan sonra dünya çapında en çok tüketilen dördüncü gıda kaynaklarından bir tanesidir. Ayrıca önemli miktarda besin ve bitkisel ürün içerir. Vitamin bakımından da zengindir.

Patates, beslenme alanının yanı sıra cilt sağlığında(kırışıklık, leke giderme), güneş yanıklarında, saç sağlığında, kilo vermede(diyet besin) ve hatta streste bile etkili olabilen bir gıda ürünüdür. Bazı hastalıklarda akla ilk gelen ilaç konumunda olduğu da vardır. Haşlanarak, sade, ateşte kızartılarak ya da fırında hazırlanabilen patatesin, daha çok yemeklerde pişirilerek ve haşlanarak tüketimi yaygındır.

Patatesi yemek yapımında kullanmadan önce dikkat etmemiz gereken ilk aşama, çürümemiş ve lekesiz, olgun patatesleri seçmektir. Hasarlı ya da yeşil patatesler seçmemeye özen gösterin.

Doktorlar, patatesin kızartarak tüketilmesi yerine haşlanmasını öneriyor. Haşlanmış patates; alzheimer, vücut asitlenmesi, ishal, reflü-gastrit, şeker hastalığı gibi hastalıkların tedavisinde oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir.

Patatesi Haşlama Yöntemleri Nelerdir?

  • İlk olarak haşlanacak patateslerinizi üzerindeki çamur ve pisliği iyice temizleyene kadar bol su ile yıkayın.
  • Daha sonra yıkanmış patateslerinizi ikiye bölerek derin bir tencereye atın. Piştikten sonra patatesin kabuğu daha kolay ve çabuk soyulacağı için bu işlemin pişmeden önce yapılmaması gerekir.
  • Tencereye koyduğunuz patatesleri üzerini kapatacak kadar su ile doldurup, bir miktar tuz atın.
  • Ocakta, orta ateşte 25 dakika kadar pişirin.
  • Pişirme esnasında arada birkaç defa çatal veya başka bir şey yardımı ile patatesleri çevirin.
  • 25 dakika sonra patatesleri ocaktan alın ve soğuk su içine atıp kolaylıkla kabuklarını soyun.

Haşlanmış Patatesin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Patates gibi, pişmeden önce dışarıda aylarca dayanabilen besinlerin bile piştikten sonra bozulma süreleri kısalır. Özellikle haşlanmış patatesler, yumuşamaya ve bozulmaya oldukça müsaitlerdir. Haşlanmış patateslerimizin bozulduğunu nasıl tespit ederiz?

1-)Bakarak: Patatesleriniz haşlamadan önce filizlenmeye başlamış ise raf ömrü zaten kısalmış demektir. Patatesin üzerinde, kararma ya da pamukçuk gibi beyazlıklar görüyorsanız, patates bozulmuş demektir.

2-)Koklayarak: Patatesin kokusunu bilirsiniz. Buzdolabında duran haşlanmış patatesin kokusu burnunuza ekşi ve daha keskin geliyorsa, bozulduğuna işarettir.

3-)Tadarak: Bozulmaya başladığınız patatesten çay kaşığının ucu miktarında tattığınızda bir değişiklik fark ederseniz, ağzınızdakini de çıkararak patatesleri çöpe atın.

Peki, haşlanmış patatesi bozulmadan korumak için ne yapabiliriz?

  • Önemli olan ilk nokta haşlanmış olan patatesinizi bir sosla veya başka bir sebzeyle karıştırmamış olmanızdır. Çünkü kabukları soyulmuşsa zaten bozulmaya dayanması çok daha güç olur. Domates, soğan gibi herhangi bir şeyle karıştırırsanız daha kolay bozulur.
  • Yağ ve tuz bozulmayı geciktirir. Bu nedenle haşlanmış patateslerinizi, belirli ölçüde tuz ve zeytinyağı ile zenginleştirdiğinizde, bozulmaları gecikecektir. Yağlanmış ve tuzlanmış şekilde hava almayan buz torbaların veya hava almayacak mutfak kaplarına koyarak buzlukta daha uzun süre saklayabilirsiniz. Buzdolabında ise aynı şekilde 4-5 gün muhafaza edebilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git