Bilgi Yeriniz

Haşlama Tavuk Kokusu Nasıl Giderilir?

25.05.2018
3.101
Haşlama Tavuk Kokusu Nasıl Giderilir?

Tavuk, pirinç ya da bulgur pilavı veya çorba için haşlandığı zaman, lezzeti ile bağımsız bir koku yayılır mutfağa. Bu kokudan rahatsız olmayanlar kadar kokuyu rahatsız edici bulan kişi sayısı da oldukça fazladır. Bu koku çabuk dağılabileceği gibi havasız bir ortamda farklı bir yapı ile kokmaya ve rahatsız edici olmaya devam edebilmektedir. Kokuya sonradan müdahale edilebileceği gibi tavuğu hazırlama kısmında da birkaç yöntem ile kokuyu direkt olarak engellemek ya da en az seviyeye indirmek mümkündür.

Günlük hayatımızda kolaylıkla bulabileceğimiz ve diğer etlere göre fiyat konusunda oldukça rağbet gören bir gıdadır. Hemen hemen her yemek de kullanılabilmesinin dışında kendi başına haşlaması, kızartması ile rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Haşlanmış Tavuk Kokusunu Giderme Yolları Nelerdir?

1-)Tavuğu Haşlamadan Önce

1-)Temizleme

Aldığınız tavuğun kokmasındaki en büyük neden içinde bulunan kandır. Bu kan iyi temizlenmediği zaman kötü bir kokuya sebep olabilmektedir. O yüzden aldığınız tavuğu haşlamadan evvel muhakkak iyi bir şekilde yıkamanız gerekmektedir.

Bazen buzdolabında beklemiş olan tavuk da haşlandığı zaman kötü bir kokuya sebep olabilmektedir. Bu konuda yapılması gereken en doğru davranış, aldığınız tavuğu eğer hemen pişirecekseniz buzdolabına hiç kaldırmadan önce iyice bir yıkayın sonrasında da pişirme işlemine geçebilirsiniz. Tavuğu daha sonra pişirecekseniz de yine iyice temizlendiğinden emin olduktan sonra buzdolabına kaldırabilirsiniz.

2-)Sirke

Burada pişirme işleminden evvel tavuğunuzun kokmaması için sirke de kullanabilirsiniz. Bir suya 3 damla sirke damlatıp tavuğunuzu 5 dakika kadar bekletip sonrasında durularsanız, tavuğunuz kokmasını engellemiş olursunuz.

3-)Limon

Yine tavuğunuzu pişirmeden evvel 1 yemek kaşığı limon suyu ile karışmış su dolu bir kabın içerisinde 10-15 dakika beklettiğiniz tavuğunuzu duruladıktan sonra pişirebilirsiniz. Bu arada limon suyu tavuk etine de farklı bir lezzet katmaktadır. Pişirmeden evvel birkaç damla limon suyu sıkarsanız, tavuğunuzu farklı bir lezzet ile tüketmenize olanak sağlamaktadır.

2-)Tavuğu Haşladıktan Sonra

Tavuğu haşlamadan önce herhangi bir uygulama yapmadıysanız, haşlanma evresinde koku yayılması çok normaldir. Fakat böyle bir durumda da yapılabilecek birkaç ufak yöntem vardır.

  • Tavuk haşlanırken mutfağınızın kapısını kapatıp havalanması için pencereyi açabilirsiniz.
  • Mutfağın belirli yerlerine içi kahve dolu fincanları koyabilirsiniz. Kahvenin, kötü kokuları bastırabilme özelliği vardır.
  • Yine fincanların içine karbonat koyup, fincanları mutfağın belirli köşelerine yerleştirebilirsiniz. Karbonatın da kötü kokuları hapsedici özelliği bulunmaktadır.
  • Oda spreyi sıkabilirsiniz. Fakat oda spreyini tavuğunuz haşlanırken değil, haşlanma işlemi bittikten sonra sıkmanız daha yararlı olacaktır. Mutfağın girişi ve içine sıkmanız hakim olan yoğun tavuk kokusunu büyük oranda azaltacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.