Hamilelikte Kan Gelmesi Normal mi?

Hamilelikte Kan Gelmesi Normal mi?
13 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 827 kez okundu.

Hamileliğin ilk haftalarında kan gelmesi çok normalde bir durumdur ve hemen hemen her gebe kalmış kadının yaşadığı bir durumdur. Bu kan regl kanınıza benzerlik göstererek açık renklerde ya da koyu da olabilmektedir. Birkaç damla gelebileceği gibi biraz daha fazla gelebilir fakat korkulacak bir durum yoktur.

Hamilelikte Kan Gelmesi Normal mi?

Hamileliğin ilk zamanlarında kan gelmesinin normal olduğundan bahsetmiştik. Hamileliğin ilerleyen günlerde gelen kan ise farklı belirtiler ile birlikte düşükten kaynaklanabileceği gibi yine farklı bir sebepten ötürü de meydana gelebilir. Öncelikle söylememiz gerekirse, her iki durumda da ilk yapmanız gereken en yakın sağlık kuruluşuna ya da hamilelik boyunca gittiğiniz doktorunuza gitmek olmalıdır. Böylece içinizi rahatlatmış olabileceğiniz gibi bir problem yaşanması durumunda erken müdahale şansınız olacaktır.

Hamilelikte Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Rahim Kasılması

Gebelik dönemi kadınlar için en hassas dönemdir ve bu dönemde oturup kalkarken bile dikkatli hareket etmek çok önemlidir. Bu hassas dönemde ağır kaldırmak ya da yorucu işler yapmak rahmin kasılmasına sebep olabilir ve bu kasılma sonucu rahimden kan gelebilmektedir. Söylediğimiz gibi böyle zamanlarda, her zaman soğukkanlı kalarak bir doktora gitmeniz oldukça önemlidir. Bu durumu engellemek adına, gebelik döneminde bilhassa ağırlık kaldırmaktan kaçınmalısınız.

2-)Düşük

Gebeliğin ilk 4 ayı aslında çok önemlidir. Bu aylarda halk arasında embriyonun tutunmaya çalıştığı ve düşüğünde en çok meydana geldiği dönemlerdir. Kramp ile birlikte kanama da meydana geliyorsa muhtemelen bu düşüktür. Düşüğe sebep olabilecek ise birkaç sebep vardır. Kısaca bu sebeplerden de bahsetmek gerekirse;

  • Birinci etken yaştır. İlerleyen yaşlarda meydana gelen gebeliklerde düşük olasılığı çok fazladır.
  • Daha öncesinde de düşük meydana gelmişse, tekrarlayan gebeliklerde de eğer dikkat edilmez ise gebelik riski vardır.
  • Sigara ve alkol tüketiminde de düşük riski vardır. Bu dönemde bu alışkanlıklarınızı bırakmanız, ya da oldukça azaltmanız gerekmektedir.
  • Aşırı kafein tüketimi de yine düşük için risklidir.
  • Kronik rahatsızlıklar veya enfeksiyonlarda düşüğe sebep olan rahatsızlıklardır.
  • Ağır kaldırmak ya da uzun süre ayakta durmak da düşüğe neden olan etkenlerdendir.
  • Kontrolsüz ilaç kullanımı ve yoğun stres de düşüğe sebep olan diğer etkenlerdir.

Aynı şekilde yediğiniz besinlerde de dikkatli olmalısınız. Özellikle doktorunuzun önerdiği öğünlerde ve önerdiği besinleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

3-)Enfeksiyon

Rahim ya da sindirim sistemine bağlı enfeksiyon durumları sonucunda da açık renkli sulu ve az miktarda kan gelebilmektedir. Böyle durumlarda da yine doktorunuz ile görüşerek ilaç kullanmanız doğru olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git