Halıdan Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?
26 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 895 kez okundu.

Genellikle çocuklu ailelerde ya da misafirlikte kazara halılara meyve suyu dökülme problemi sıkça karşılaşılmaktadır. Halının yapısına göre değişen bir durum olsa da, hızlı ve erken bir müdahale ile bu lekeyi çıkarmak oldukça basittir.

Halıdaki Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılmalıdır?

Halıdaki meyve suyu lekesini çıkarmak için aşağıda anlatacağımız adımları kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

1-)Erken Müdahale

Öncelikle erken müdahale etmenizin leke çıkarmada oldukça etkili olduğunu unutmamalısınız. Bu erken müdahaleyi su ile yapabilirsiniz. Su ile ıslattığınız halının üzerinden kağıt havlu yardımıyla ıslaklığı alabilirsiniz. Yalnızca suyun sıcak olmamasına özen gösteriniz. Bu tür lekelenme durumlarında sıcak su lekenin daha çok derine inmesine sebep olacaktır.

2-)Bulaşık Sabunu

Böyle bir durum ile karşılaştığınızda öncelikle lekeye bulaşık sabunu ile müdahale edebilirsiniz. Özellikle misafir geldiği zaman uzun bir temizleme işlemi yapmak güç olduğundan direkt olarak bulaşık sabunu ile müdahale etmeniz lekenin büyük oranda çıkmasına sebep olacaktır.

3-)Karbonat

Lekenin üzerine su döktükten sonra, lekenin büyüklüğüne göre bir çay kaşığı karbonatı yine leke üzerine döküp bekletmeniz de sonraki aşamalarda lekenin kolay bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır.

4-)Ağartıcı Olmayan Deterjanlar

Son uygulamanızı, deterjan ile yapabilirsiniz. Yalnızca bu deterjanın ağartıcı özelliği taşımadığından emin olmanız gerekmektedir. Temiz ve yumuşak bir bez ile hazırlamış olduğunuz deterjanlı su ile halıdaki lekeyi kolaylıkla çıkarabilirseniz. Sonrasında ise ıslak olan bölgenin üzerine gazete kağıdı koyarak, ıslaklığın emilmesini sağlayabilirsiniz.

Halı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Halınız açık renkli ya da beyaz ise, temizlikte kullanacağınız bezinde beyaz olması oldukça önemlidir. İstisnai durumlarda bezin rengi, halıya geçebilmektedir. Beyaz olan bir bez ile bu tür bir problemi tamamen ortadan kaldırmış olacaksınız.
  • Halılarınızı temizlerken çamaşır suyu gibi ağartıcı kimyasal temizleyiciler kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu kimyasal temizleyiciler halının yapısına zarar verdiği gibi bölgesel olarak yıpranmalara da sebep olabilmektedir.
  • Eğer zor bir leke ile karşı karşıya iseniz ve çıkaramıyorsanız daha fazla uğraşmadan halı yıkamacıya götürmenizde fayda vardır. Bu tür işletmelerde böyle durumlar için özel temizleyici malzemeler kullanıldığından çıkarmaları daha kolay olacaktır.
  • Yine halınız eski ve manevi değeri yüksek bir halı ise hassas olabileceği için temizlerken normalden biraz daha özen göstermelisiniz. Sert bir şekilde halınızı ovalamak yerine, meydana gelen lekelere doğal temizleyiciler ile müdahale etmelisiniz. Bu müdahale ile lekenin üzerinde doğal temizleyici ürünü bekletmeniz, lekenin çıkmasında daha etkili bir yol olacaktır. Eğer bu konuda risk almak istemezseniz de yine halınızı halı yıkamacıya yıkatmanız daha doğru olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git