Bilgi Yeriniz

Halıdaki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

26.06.2018
2.397
Halıdaki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Zamansız oluşan ve en zorlu lekelerin başında olan kusmuk lekesini halıdan çıkarmak oldukça zor gibi gözükse eğer hemen müdahale edilirse temizlenmesi mümkündür. Sonra bir şekilde temizlenir diye ertelemek, hem lekenin sinmesine sebep olur hem de temizlenmesini zorlaştırır. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşıldığında acilen temizleme işlemlerine başlanılmalıdır.

Halıdaki kusmuk lekelerini çıkarmak için olan yöntemlere geçmeden önce her ne kadar zor da olsa halının üzerindeki fazlalıklar alınmalıdır. Eğer katı kusmuk kalıntıları var ise bir poşete, eldivene ve kazıyabilmek için bir spatulaya ihtiyacınız vardır. Halının üzerindeki fazlalıkları aldıktan sonra aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Halıdaki Kusmuk Lekesini Temizleme Yolları Nelerdir?

1.Yol

Gerekli Malzemeler: Sıcak su ve beyaz sirke.

Aynı miktarda sıcak su ve beyaz sirke fısfıslı bir şişeye aktarılıp, lekenin üzerine sıkılır.

2.Yol

Gerekli Malzemeler: 1 çay kaşığı çamaşır deterjanı, 1 bardak sıcak suyu, 1 yemek kaşığı kadar beyaz sirke.

Çamaşır deterjanı ve sıcak su karıştırılır. Ardından bu karışıma beyaz sirke ilave edilir. Ardından orta sertlikteki bir fırça temin edilir ve hazırlanan bu solüsyona biraz batırılır. Çok fazla suya batırıldığı taktirde halının diğer tarafına lekenin bulaşması ve kokunun sinmesi söz konusu olabilir.

Lekeyi tamamen çıkardıktan sonra o bölge temiz bir bez yardımıyla silinir. Bu işlemden sonra kuru temizleme sıvısı ile bölge güzelce silinir. Elinizdeki bez ile mümkün olduğunca tampon işlemini yapın. Bütün bunlardan sonra geriye halının kurutulması kalıyor. Saç kurutma makinesi ile halıyı kurutup o bölgeyi süpürün.

3.Yol

Gerekli Malzemeler: 1 bardak sıcak su, 1 çorba kaşığı karbonat, 4 çorba kaşığı sirke.

Halının üzerinde kurumuş olan kusmuk lekeleri için bu yöntem uygulanmaktadır. Sırasıyla malzemeleri herhangi bir kapta karıştırdığınızda köpüren bir karışım elde edeceksiniz. Böyle bu karışım, kuruyan kusmuk lekelerinin çözülüp temizlenmesine yardımcı olacak.

2. yolda yapılan uygulama gibi ilk olarak fırçalama işleminin yapılması gerekiyor. Ardından, temiz bir bez ile temizlenen bölgenin ıslaklığının alınması için silinmelidir. Daha sonra saç kurutma makinesi ile kurutma işlemi yapılmalıdır. Daha sonra aynı bölgeye biraz limon kolonyası dökülüp, biraz bekletilmelidir. Bu işlemden sonra ise tekrar saç kurutma makinesi ile kurutma işlemi yapılmalıdır. Böylece kötü kokunun da ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Ayrıca sinen kötü kokunun ortadan kalkması için temizlenen bölge üzerine biraz karbonat dökülüp, yeterince bekleterek de kokunun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Ancak daha sonra karbonatı süpürge ile süpürmeniz gerekecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.