Göğüs Üstünde Şişlik

Göğüs Üstünde Şişlik
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.647 kez okundu.

İlk olarak akla meme kanserini ya da tümör oluşumunu getiren göğüs üstünde şişlik, aslında iç organlarda ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Göğüste ağrı da söz konusu ise enfeksiyonel bir rahatsızlık da mevcut olabilir. Ancak yalnızca şişlik varsa, bunun mutlaka tetkik edilmesi ve tanılanması gerekir. Aksi halde ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Göğüste Şişlik Kanser Belirtisi mi?

Bilindiği gibi meme kanserinde temel belirtilerden bir tanesi memede ele gelen kitle ve şişliktir. Bu şişlik meme kanserinin ilerlemesi halinde, ağrı da yaratmaya başlar. Kanser tek şişlik nedeni değildir. Bu bölgede çeşitli sebeplerle ortaya çıkan tümörler de şişlik nedenlerinden bir tanesidir. Tümör mevcut ise iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu konusunda bazı tetkikler yapılmalı ve gerekirse, eğer mümkün ise tümör bu bölgeden temizlenmelidir. Göğüs üstünde şişliğin meme kanseri için doğrudan teşhis koymada yeterli değildir, daha başka belirtilerin de olup olmadığı dikkatli bir biçimde kontrol edilmelidir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Temel belirtiler şöyle sıralanabilir:

  • Memede ortaya çıkan ve yaklaşık ceviz büyüklüğünde sert kitle,
  • Memede ve koltuk altına doğru devam eden şişlik,
  • Meme ucunda yara ve kabuklanma meydana gelmesi,
  • Meme ucunda akıntı,
  • Meme ucunda kızarıklıklar, bu kızarıklıklar bazen meme çevresine de yayılabilmektedir.

Bu belirtilerden birden fazlası söz konusu ise, en kısa sürede teşhis konmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Göğüs Üstünde Şişliğin Diğer Nedenleri Nelerdir?

Meme kanseri haricinde göğüs üstünde şişliğe yol açan faktörler şunlardır:

  • Göğüs bölgesinin bir darbeye maruz kalması ya da kişinin bir travma yaşaması, göğüste şişlik ile ağrı hissi ortaya çıkabilmektedir. Darbe çok şiddetli ise muayene ihmal edilmemelidir. Aksi halde ortaya çıkan bir incinme ya da çatlak fark edilmeyebilir ve bu da ilerleyen süreçte daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir.
  • Göğüs üstünde oluşan şişliğin bir başka nedeni ise vücudun her bölgesinde oluşabilen yağ bezeleridir. Besinlerin çok yağlı tüketilmesi ya da daha başka bir nedenle meydana gelebilen yağ bezleri büyüyebilir. Ancak fiziksel olarak bir zararı yoktur. Yine de hasta estetik kaygılarla bu bezenin alınmasını isteyebilir. Çok büyüdüğünde, küçük bir operasyon ile enjeksiyon işlemi gerçekleştirilebilir.

Göğüs Üstünde Şişlik Tedavisi

Göğüs bölgesi, birçok hastalığın belirtilerinin fark edildiği bölgelerden bir tanesidir. Özellikle bu bölgede ortaya çıkan sorunların nedenlerinin tespit edilmesi çok önemlidir. Geç kalınması halinde, ciddi riskli durumlar ortaya çıkabilmektedir. Göğüste şişlik mevcut ise en kısa zamanda kişinin doktora gitmesi gerekir. Travma durumlarında gerekli kontroller sağlandıktan sonra kişi normal yaşamına devam edebilir. Ancak göğüs şişliği meme kanseri kaynaklı ise acilen tedaviye başlanır ve erken teşhis edilmesi halinde hastanın iyileşmesi de mümkündür.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git