Göğüs Kafesinde Ezilme

Göğüs Kafesinde Ezilme
22 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.006 kez okundu.

Göğüs kafesi ezilmesi, kişinin kaburgalarına aldığı darbe sonucu gerçekleşen bir durumdur. Bu darbe sonucunda ise şiddetli ağrılar oluşabilmektedir. Göğüs kafesimizin olduğu bölge yumuşak dokulardan oluşabildiği için ileriki yaş durumlarında ya da daha gelişme çağında alınan sert olmayan bir darbede bile, yumuşak dokunun ezilmesinden kaynaklı da ağrılar oluşabilmektedir.

Göğüs Kafesi Ezilmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi genelde alınan darbeler sonucu oluşabilmektedir. Bir kaza geçirmişseniz ya da göğüs bölgenize sert bir darbe almışsanız, göğüs kafesinizde ezilme ve ağrı meydana gelebilmektedir.
  • Psikolojik olarak da meydana gelebilecek bir durumdur. Vücudumuzda psikolojik olarak da ağrılar oluşabilmektedir. Örneğin gördüğünüz bir rüyada, göğsünüze bir şekilde darbe almışsanız uyandığınız zaman da bu ağrıyı gerçekten hissedebilirsiniz.
  • Bağırsak ya da mide ile alakalı durumlarda da bu etkiler görünür. Genelde kişiler çok fazla ihtimal vermiyor olsalar da, çok aşırı yemek yemek ya da üşütme sonu böbreklerde, bağırsaklarda hatta kalp de bile hareketlenmeler meydana gelmektedir. Bu durum o kadar ileri gidebilmektedir ki, kişi kalp krizi geçirdiğini düşünüp hastaneye gittiğinde bu durumun aslında gaz sıkışması ya da aşırı yemek tüketiminden kaynaklı olduğunu öğrenebilmektedir. Aynı şekilde göğüs kafesinde ezilme varmış gibi hissedebilir ve bununla alakalı olarak ağrı hissedebilmektedir.
  • Eğer Karaciğer ve akciğer ile alakalı bir rahatsızlığınız varsa, bu da göğüs kafesinizde ağrıya sebep olabilmektedir. Fakat böyle bir durumda eğer kullandığınız bir ilaç var ise onu almanız iyi olacaktır.
  • Faranjit ya da gribal hastalıklarda, aşırı öksürmeye bağlı olarak göğüs kafesinde ağrılar hissedilebilir. Böyle durumlarda kişi ağrının sebebini bilebileceği için muhakkak bir sağlık kuruluşuna gitmek de fayda vardır. İleriki durumlarda hissedilen ağrı, her öksürme de acı ile kendini belli edebilmektedir.

Göğüs Kafesi Ezilmesinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Çok fazla riskli olmaması ile birlikte yine de böyle durumlarda mümkün olduğunca vücudun dinlendirilmesi gerekmektedir.
  • Mide ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorsanız, midenizi rahatlatabilecek gıda ya da sıvılar tüketebilirsiniz. Bunun dışında biraz uyumak da sindiriminiz için oldukça yardımcı olacaktır.
  • Kalp hastasıysanız ve bu hissin kalp ile alakalı olduğunu düşünüyorsanız muhakkak bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Bu tip durumlar ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir.
  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir olaydan etkilenip yani psikolojik olarak böyle bir ağrı hissediyorsanız, mümkün olduğunca derin nefesler alıp kendinizi sakinleştirmeye çalışın.
  • Gerçekten aldığınız bir darbe sonucu bir ezilme ve ağrı varsa, öncelikle bir doktor gözetiminde gerekli testler yaptırmalısınız. Bu testler sonucu kırık var ise yine doktorunuzun tavsiyelerine uymanız sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git