Göbek Altında Ağrı

Göbek Altında Ağrı
24 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.258 kez okundu.

Göbek altında ağrı oluşması, genel olarak ilk önce akla karın bölgesinde yer alan iç organlarla ilgili sorunları getirmektedir. Göbek altı yani alt karın ağrısı, normal bir süreç de olabilmektedir. Söz gelimi kadınlarda adet döngüsünden hemen önce bu bölgede ağrı oluşması normal kabul edilmektedir. Göbek altındaki ağrı ile birlikte daha başka rahatsızlıklar da söz konusu ise ciddi bir sorun söz konusu olabilir. Bu nedenle göbek altı ağrısı ve ortaya çıkan diğer belirtiler bir arada değerlendirilmelidir.

Göbek altı ağrısı ile birlikte kişide ortaya çıkan idrara çıkma esnasında yanma hissi, idrara çok sık çıkma gibi durumlar da mevcut ise idrar yolu enfeksiyonu meydana gelmiş olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, ilerlediğinde böbreklerde de ağrıya ve iltihaplanmaya yol açabilecek potansiyele sahip olduğu için mutlaka biz uzmana muayene olunması gerekmektedir.

Göbek Altında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Göbek altında ağrı, erkeklerde ve kadınlarda farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda regl öncesi ağrısına ek olarak yumurtalıklardaki kist ya da miyomlar sebebiyle de ağrı hissi ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde göbek altı ağrısı, bir sağlık sorunu habercisidir. Genel olarak sağlık açısından riskli olan nedenler aşağıda ifade edilmiştir:

  • Alt karında, sağ tarafta bulunan apandiste iltihaplanma söz konusu olduğunda buna apandisit adı verilir ve bu sağlık açısından riskli bir rahatsızlıktır. Bu nedenle erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir. Karın ağrısı ile eş zamanlı olarak ortaya çıkan mide bulantısı, ağrılı idrar ya da iştah kaybı da söz mevcut ise mutlaka zaman kaybetmeden doktora gidilmesi tavsiye edilir.
  • İdrar yollarında iltihaplanma ve enfeksiyon da ilk olarak genital bölgede, daha sonra karın alt bölgesinde, göbek altında ortaya çıkmaktadır. İdrar yollarını oluşturan üretra, mesane veya idrar kanallarında ortaya çıkan bir enfeksiyon olduğunda, göbek altında ağrı ortaya çıkar. Bu durum kadınlarda çok daha yaygın görülmektedir. Kadın cinsel organı erkeklere göre çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu rahatsızlığın diğer belirtileri ise; idrarın çok kötü kokması, koyu renk olması, idrara çok sık çıkma, genital bölgede yanma ve kaşıntı ile mide bulantısı olarak sıralanabilir.
  • Böbreklerde taş oluşması da göbek altında ve bel bölgesinde çok şiddetli ağrıların oluşmasına yol açabilmektedir.
  • Göbek alt bölgesinde ortaya çıkan ağrılar gebelik belirtisi de olabilmektedir. Ancak yalnızca bu belirti gebeliğin belirtisi değildir. Göbek altında ağrıya eşlik eden adet kanamasında gecikme ya da mide bulantısı gibi durumlar da dikkate alınmalıdır.

Göbek Altında Ağrı Tedavisi

Göbek altı bölgesi oldukça hassas ve önemli bir bölgedir. Burada meydana gelen ya da aniden ortaya çıkan ağrılar kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka nedeni araştırılmalıdır. Bunun için uygun kan sayım testleri ya da idrar tahlili gibi seçenekler doktorlar tarafından belirlenir ve teşhis edilen hastalık doğrultusunda derhal tedavi sürecine başlanır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git