Bilgi Yeriniz

Fayans Çizikleri Nasıl Giderilir?

04.05.2018
6.267
Fayans Çizikleri Nasıl Giderilir?

Fayans; su emme oranı yüksek, hava koşulları ile yük ve insan yoğunluğuna dayanaklılığı ile bilinen bir zemin kaplama malzemesidir. Fayans, kullanımı ve temizliği kolay aynı zamanda bir çok çeşit ve renk seçeneği ile görselliğe de dikkat çekmektedir. Tabii bu avantajlar yanında bazı sorunları da getirmektedir. Özellikle fayans kullanan insanların en çok karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi, zemin kaplamasından belirli bir süre geçtikten sonra fayansların çizilmesidir.

Fayans Çiziklerinin Oluşumu

Fayanslar imalatında kullanılan malzemelere de bağlı olmakla beraber kalitesine göre çizilme süreleri ve koşulları değişmektedir. Çiziklerin oluşumundaki en büyük etken, sert cisimlerin fayans üzerinde sürtünerek hareket ettirilmesidir. Fayans çiziklerinden kurtulmanın birinci yolu öncelikle onların çizilmelerini engelleyecek önlemler alınmasıdır.

Fayans Çiziklerin Oluşumunun Engellenmesi İçin Yapılması Gerekenler

  • Zemin kaplaması fayans olan bölümlerde temizlik ya da taşınma amaçlı eşyaların yeri hareket ettirilmesi ihtiyacı bulunduğunda, bu eşyalar yerden teması kesilerek hareket ettirilmesi fayansın çizilmesine engel olacaktır.
  • Fayansların gündelik temizliği yapılırken, temizlik malzemelerinin yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Tel ve bakır fırçalarla fayans temizliği yapılmamalıdır, çıkarılamayan lekelere sert ve sivri cisimlerle müdahale edilmemelidir.
  • Ayakkabı ya da terlik ile girilen fayans zeminlerde, genelde ayakkabıların altında kalmış olan taş veya kum parçaları da fayansları çizebilmektedir. Bunun için fayanslı bölümün girişine paspas konulmalıdır.
  • İnsanların dostu evcil hayvanlarımızın patileri de fayansları çizebilmektedir. Bunun için patilerine çorap giydirilebilir. Bu hem hayvanlarınızın zeminde kaymamasına hem de fayanslarınızın çizilmemesine yardımcı olur.

Fayans Çiziklerinin Giderilmesi İçin Yapılması Gerekenler

  • Çizilen fayansların düzeltilmesinin imkanı bulunmuyorsa ilk akla gelen yöntem değiştirilmesidir. Genelde fayansların yapım aşamasında bir miktar fayans artmaktadır. Eğer artan fayans bulunmuyorsa, piyasada bulunan bir fayans türüyse ve çizilen fayans miktarı az ise fayanslar değiştirilebilir.
  • Fayans zeminin bulunduğu alan çok büyük veya insan yoğunluğunun fazla olduğu bir yer ise; piyasada 1.000 TL civarında bulunan yüzey temizleme makinelerinden tedarik edilerek detaylı temizlik ile çizikler giderilebilir.
  • Elinizde mevcut spiral makinesi bulunuyorsa, yine piyasa değeri 15-20 TL olan spiral temizleme ucu alınarak çizikler giderilebilir.
  • Fayansların bulunduğu bölüm küçük ve ev ya da büro ortamında bulunuyorsa, ortamdaki eşyaların yerleri değiştirilerek çizilen fayansların üzerinin kapatılması sağlanabilir.
  • Fayansın üzerinde bulunan çizikler derin ve parçalı değil ise ince zımpara kağıdı ile bu çizikler giderilebilir. Ancak, bu uygulamada dikkatli olunmalıdır. Çünkü zımpara uygulaması çiziği daha derin ve geniş bir duruma çevirebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.