Bilgi Yeriniz

Ezine Peyniri Nasıl Saklanır?

09.07.2018
3.123
Ezine Peyniri Nasıl Saklanır?

Ezine peyniri de dahil olmak üzere, peynirlerin bozulma nedenlerinden biri doğru bir şekilde saklanmamasına bağlı olarak peynirin hava almasıdır. Peynirin kısa süre içinde bozulmamasını sağlamak için doğru bir şekilde muhafaza etmek oldukça önemlidir.

Ezine Peyniri Nasıl Saklanır?

1-)Salamura Olarak Saklama

Peyniri salamura olarak saklamak en bilinen ve en dayanıklı yöntemlerden biridir. Salamura yapılmış peyniri kuru ve serin bir ortamda saklamanız gerekmektedir. Sürekli hava alması peynirin bozulabilmesine sebep olabileceği için tüketeceğiniz kadar miktarı ayırıp buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz.

Salamura peynirlerin içinde fazla tuz miktarı bulunmasından dolayı, ayırmış olduğunuz peyniri tuzunu azaltmak için suda bekletebilirsiniz.

2-)Buzdolabında Saklama

Satın almış olduğunuzun Ezine peynirini direkt olarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Fakat biraz önce de söylemiş olduğumuz gibi kesinlikle hava almamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Buzdolabında muhafaza etmede önemli bir diğer ayrıntı ise peynirinizi buzdolabınızda saklarken ışığın olduğu bölge yerine biraz daha önlerde saklamanız gerekmektedir.

Ezine Peyniri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Her gıdada olduğu gibi peynir alırken de son kullanma tarihine almanız oldukça önemlidir. Son kullanma tarihi yaklaşmış peynirleri uzun süre tüketebilmeniz mümkün değildir.
  • Alacağınız peynirin öncelikle tadına bakmalısınız. Hava alan peynirlerde bir süre sonra tadında bozulmalar meydana gelebildiği için peyniri aldıktan sonra böyle bir durumla karşılaşmamak adına öncelikle tadına bakmalısınız.
  • Peynirin ambalajına da dikkat etmelisiniz. Ambalajında açılma yırtılma meydana gelmişse, o ürünü de tercih etmemelisiniz.

Peynir Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi ilk peynir alırken son kullanma tarihine bakmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Peyniri ağzı açık bir şekilde bırakmamalısınız. Bu peynirin kurumasına sebep olabileceği gibi aynı zamanda bayatlamasına da neden olabilmektedir.
  • Peynirinizi muhakkak buzdolabında saklamalısınız. Sıcağa maruz kaldığında yine peynir bakteri üretmeye ve buna bağlı olarak bozulmaya başlayacaktır.

Ezine Peyniri ile Normal Peynirler Arasındaki Farklar

  • Ezine peyniri oldukça kaliteli bir peynirdir. Fiyatlandırması da bu yüzden genelde diğer peynirlere göre pahalıdır.
  • Ezine peynirinde süt oranının büyük bir kısmı koyun sütüdür. Yarı yarıya inek sütü olamayacağı gibi böyle bir peynir türü maalesef ezine peyniri değildir. Fakat diğer peynirlerde ise büyük oranda inek sütü bulunmaktadır.
  • Ezine peynirini orta sertlikte ya da sert olarak ikiye ayrılmaktadır. Diğer peynir ise sert olabildiği gibi daha da yumuşak olabilmektedir.
  • Ezine peynirinin tadında hafif ekşimsi bir tat bulunmaktadır. Diğer peynirlerde de kimi zaman bu ekşilik bozulduğunun habercisidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.